Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


fot. Ronald Marcos (author FB) - Benthochromis tricoti

Rodzina:

Ryba ta należy do rodziny Pielęgnicowatych Cichlidae.

Pochodzenie:

W naturze można spotkać ją w afrykańskim jeziorze Tanganika, gdzie jest gatunkiem endemicznym.


fot. Ronald Marcos (author FB) - Benthochromis tricoti

Wielkość:

Ryby te mogą osiągać nawet 16 cm długości ciała.

Dymorfizm płciowy:

U tego gatunku jest wyraźnie zaznaczony dymorfizm płciowy. Samce są znacznie żywiej ubarwione i posiadają żółty kolor pod gardłem, natomiast samice są szare.


fot. Ronald Marcos (author FB) - Benthochromis tricoti

Akwarium:

Do hodowli tego gatunku potrzebujemy zbiornika minimum 375 litrów o wymiarach 150 cm X 50 cm X 50 cm, choć zdecydowanie lepsze będzie większe, a przede wszystkim wyższe akwarium. Jeżeli chodzi o dekoracje, to kamienie powinny być płaskie i nie posiadać ostrych zakończeń. Ryby mogą wyskakiwać ze zbiornika, dlatego przyda nam się dodatkowo wysoka korona, lub dobrze zabezpieczona pokrywa. Na dnie dobrze prezentuje się i sprawuje drobny piasek, który odgrywa również rolę w rozmnażaniu ryb. Woda powinna być twarda o temperaturze od 23°C do 27°C, pH 8,0 - 9,0 i przede wszystkim dobrze filtrowana.


fot. Ronald Marcos (author FB) - Benthochromis tricoti

Rozmnażanie:

W trakcie godów samiec zwabia samicę w miejsce, które wcześniej zbudował z piasku. Jest to kopiec, w którym samica składa ikrę, a kolejno zbiera jej ziarenka do pyska i ikra zostaje zapłodniona przez samca (wewnątrz). Po około 10 do 14 dni następuje wylęg młodych, a w tym okresie samica inkubując ikrę prawie nie pobiera pokarmu. Po tym okresie młode oswajają się z opuszczeniem pyska i rozpoczynają żerowanie.


fot. Ronald Marcos (author FB) - Benthochromis tricoti

Pokarm:

Ryby karmimy wszelkiego rodzaju pokarmami mrożonymi i suchymi. Chętnie zjadają wszelkie pokarmy zwierzęce, także żywe oraz pokarmy suche, które posiadają spirulinę.

Charakterystyka ogólna:

Opisywany gatunek jest przede wszystkim bardzo ciekawy. Na uwagę zasługuje wyżej opisany sposób rozmnażania, ale także ich majestatyczny wygląd. Ryby są raczej towarzyskie i w dużych zbiornikach oraz dobrze dobranej obsadzie śmiało mogą żyć z innymi mieszkańcami.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!