Fot. Mariusz Król - Aulonocara OB morph
Rodzina:
Pielęgnicowate Cichlidae - pyszczak
Pochodzenie:
Jezioro Malawi (Afryka) - co nie do końca jest prawdą, ponieważ nie występuje w naturze. Aulonocary pochodzą z Malawi stąd też to zaliczenie do pochodzenia.
Fot. Mariusz Król - Aulonocara OB morph
Wielkość:
Dorastają do 10 cm długości, choć czasami w akwarium mogą rosnąć większe.
Dymorfizm płciowy:
Samice są mniejsze od samców, choć niewiele. Rozróżnienie płci nie stanowi żadnego problemu, ponieważ samiec jest bardziej kolorowy i atrakcyjniej ubarwiony niż samica.
Fot. Mariusz Król - Aulonocara OB morph
Akwarium:
Minimalne wymiary akwarium dla tych pyszczaków z jeziora Malawi to około 150-200 litrów, przy czym mówimy o hodowli jedynie tego gatunku i zaledwie kilku osobników.
Rozmnażanie:
Jak w przypadku wszystkich pyszczaków z jeziora Malawi samica składa ikrę, którą zapładnia samiec. Następnie samica nabiera ją do pyszczka i inkubuje przez okres około 4 tygodni. Po tym czasie wypluwa ona w pełni rozwinięte i samodzielnie pobierające pokarm młode, które czasami powracają jeszcze do jej pyska (bezpiecznego schronienia). Z jednego miotu można dochować się nawet kilkudziesięciu młodych. Zależy to oczywiście m.in od wielkości rodziców.
Fot. Mariusz Król - Aulonocara OB morph
Pokarm:
Gatunek bezproblemowy jeśli chodzi o jego wyżywienie. Preferuje każdy podawany pokarm - gotowy, żywy i mrożony.
Fot. Mariusz Król - Aulonocara OB morph
Charakterystyka ogólna:
Bardzo ładne choć dość agresywne pyszczaki z grupy Utaka o pięknym ubarwieniu samców. Łaty w różnych wzorach spotykane są na całym ciele. Młode rodzą się szare, a z wiekiem wybarwiają. Sugeruje się hodowlę w haremach, gdzie na jednego samca przypadają minimum 3 samice. Ryby są terytorialne i agresywne w stosunku do pozostałych.