Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


fot. Ronald Marcos (author FB) - Betta macrostoma

Rodzina:

Ryba ta należy do rodziny Guramiowatych Osphronemidae.

Pochodzenie:

W naturze można spotkać ją w takich miejscach jak Brunei oraz Borneo.

Wielkość:

Dorastają do 11 cm długości, aczkolwiek są z reguły mniejsze.

Dymorfizm płciowy:

U tego gatunku jest wyraźnie zaznaczona różnica pomiędzy samcem i samicą. Samice są przeważnie mniejsze od samców oraz znacznie mniej kolorowe, różnią się również zakończeniami płetw. Różnice w ubarwieniu jak u większości gatunków są jeszcze bardziej widoczne w okresie rozrodu i zalotów.


fot. Ronald Marcos (author FB) - Betta macrostoma

Akwarium:

Dla pary ryb wystarczy już niewielki około 60 litrowy zbiornik, miejscami gęsto obsadzamy go roślinnością, umieszczamy także na powierzchni wody rośliny pływające. Dekoracje w postaci korzeni i kamiennych grot, gdyż wymaga kryjówek. Warto również posiadać łupiny orzecha kokosowego i wybrać zbiornik o jak największej powierzchni dna. Woda wolna od zanieczyszczeń, miękka do średnio twardej o temperaturze 22°C - 28°C, pH 6,0-7,0 i dobrze filtrowana.

Rozmnażanie:

Tarło odbywa się w różnego rodzaju grotach i kryjówkach (stąd dobrym pomysłem jest umieszczenie łupiny kokosowej). Samiec inkubuje złożoną ikrę przez około 2-3 tygodnie. Po wypuszczeniu narybek od razu przystępuje do żerowania, a młode karmimy drobnymi larwami (dobrze sprawdza się tutaj solowiec).

Pokarm:

Wszelki pokarm pochodzenia zwierzęcego, najlepiej żywy (owady z powierzchni), natomiast w warunkach hodowlanych można przyzwyczaić ryby do pokarmów suchych.

Charakterystyka ogólna:

Niezbyt często hodowany w akwariach gatunek, ale łatwy do rozmnażania, dzięki czemu zyskuje coraz większą popularność. W stosunku do innych ryb ma raczej spokojny temperament, a nawet w większych zbiornikach można pokusić się o kilka samców. Ryba zdecydowanie należy do terytorialnych i nie sprawia większych problemów w hodowli akwariowej.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!