Fot. Mariusz Król - Pseudotropheus demasoni
Rodzina:
Pielęgnicowate Cichlidae - pyszczak
Pochodzenie:
Jezioro Malawi (Afryka), litoral skalisty.
Wielkość:
Dorastają do 8 cm długości, choć czasami zdarzają się nieco większe (nawet 10 cm) osobniki.
Fot. Mariusz Król - Pseudotropheus demasoni
Dymorfizm płciowy:
Samce mają nieco mocniejsze ubarwienie oraz bardzie terytorialne od samic. Rywalizują ze sobą o miejsce w akwarium i posiadają nieco dłuższą płetwę odbytową. Rozróżnienie płci jest bardzo trudne, a opisane różnice ciężko zauważyć.
Akwarium:
Jako niewielcy przedstawiciele tych kolorowych ryb jakimi są pyszczaki z jeziora Malawi nie wymagają dużego zbiornika i decydując się tylko na jeden gatunek można trzymać je już w akwarium o pojemności około 150 litrów. Należy pamiętać o tym, że dla pyszczaków najważniejsza jest jak największa powierzchnia dna. Dlatego też akwarium nie powinno być wysokie, a jak najdłuższe i najgłębsze.
Fot. Mariusz Król - Pseudotropheus demasoni
Rozmnażanie:
Jak w przypadku wszystkich pyszczaków z jeziora Malawi samica składa ikrę, którą zapładnia samiec. Następnie samica nabiera ją do pyszczka i inkubuje przez okres około 4 tygodni. Po tym czasie wypluwa ona w pełni rozwinięte i samodzielnie pobierające pokarm młode, które czasami powracają jeszcze do jej pyska (bezpiecznego schronienia).
Pokarm:
Karmimy pokarmami głównie pochodzenia roślinnego takimi jak np. sałata. Z pokarmów gotowych te dedykowane dla Malawi oraz Spirulina. Czasami urozmaicamy dietę mrożoną artemią i wystrzegamy się takich pokarmów jak serca wołowe.
Fot. Mariusz Król - Pseudotropheus demasoni
Charakterystyka ogólna:
Bardzo ładne choć dość agresywne pyszczaki z grupy Mbuna o ubarwieniu niebiesko-granatowym. Sugeruje się hodowlę w haremach, gdzie na jednego samca przypadają minimum 3 samice. Ryby są terytorialne i agresywne w stosunku do pozostałych.