Opisy ryb


Fot. Mariusz Król - Labidochromis sp. hongi

Rodzina:

Pielęgnicowate Cichlidae - pyszczak

Pochodzenie:

Jezioro Malawi (Afryka), litoral skalisty jeziora Malawi, a także strefy przejściowe z litoralu skalistego do żwirowego i piaszczystego.


Fot. Mariusz Król - Labidochromis sp. hongi

Wielkość:

Dorastają do 9 cm długości ciała.

Dymorfizm płciowy:

Dymorfizm jest tutaj wyraźny, samica oprócz tego, że jest niewiele mniejsza od samca, jest koloru raczej wpadającego w brąz. Samiec z kolei wybarwia się w kolory fioletu z ciemnymi pasami, trochę brązu.

Akwarium:

Jak wszystkie pyszczaki z jeziora Malawi jest rybą terytorialną. Wymaga zbiornika minimum 100 cm długości. Żyje w naturze wśród skał i dlatego też należy zapewnić im dużo kryjówek np. z wapieni i piaskowców. Woda powinna być raczej twarda, mieć temperaturę od 24 do 28 stopni Celsjusza i pH od 7,5 do 8,5.


Fot. Mariusz Król - Labidochromis sp. hongi

Rozmnażanie:

Jak w przypadku wszystkich pyszczaków z jeziora Malawi samica składa ikrę, którą zapładnia samiec. Następnie samica nabiera ją do pyszczka i inkubuje przez okres około 4 tygodni. Po tym czasie wypluwa ona w pełni rozwinięte i samodzielnie pobierające pokarm młode, które czasami powracają jeszcze do jej pyska (bezpiecznego schronienia).

Pokarm:

Karmimy pokarmami głównie pochodzenia roślinnego takimi jak np. sałata. Z pokarmów gotowych te dedykowane dla Malawi oraz Spirulina. Czasami urozmaicamy dietę mrożoną artemią i wystrzegamy się takich pokarmów jak serca wołowe.

Charakterystyka ogólna:

Są rybami terytorialnymi jak każde pyszczaki z jeziora Malawi. Hodujemy w haremach, co oznacza że na jednego samca powinno przypadać kilka samic. Gatunek jest agresywny zwłaszcza do samców tego samego gatunku. Swoją agresję przejawiają czasami także wobec samic, zwłaszcza w okresie tarła. W dużym akwarium można łączyć z innymi gatunkami pyszczaków.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!