Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


Fot. Mariusz Król - Labidochromis textilis

Rodzina:

Pielęgnicowate Cichlidae - pyszczak

Pochodzenie:

Jezioro Malawi (Afryka), litoral skalisty.


Fot. Mariusz Król - Labidochromis textilis

Wielkość:

Dorastają do 8 cm długości ciała.

Dymorfizm płciowy:

Dymorfizm jest tutaj wyraźny, samica posiada poprzeczne pasy na ciele i jest mało kolorowa. Samiec jest żywo ubarwiony, choć zależy to m.in. od tego czy nie jest zdominowany w zbiorniku.

Akwarium:

Jak wszystkie pyszczaki z jeziora Malawi jest rybą terytorialną. Wymaga zbiornika minimum 100 cm długości. Żyje w naturze wśród skał i dlatego też należy zapewnić im dużo kryjówek np. z wapieni i piaskowców. Woda powinna być raczej twarda, mieć temperaturę od 24 do 28 stopni Celsjusza i pH od 7,5 do 8,5.


Fot. Mariusz Król - Labidochromis textilis

Rozmnażanie:

Jak w przypadku wszystkich pyszczaków z jeziora Malawi samica składa ikrę, którą zapładnia samiec. Następnie samica nabiera ją do pyszczka i inkubuje przez okres około 4 tygodni. Po tym czasie wypluwa ona w pełni rozwinięte i samodzielnie pobierające pokarm młode, które czasami powracają jeszcze do jej pyska (bezpiecznego schronienia).

Pokarm:

Karmimy pokarmami głównie pochodzenia roślinnego takimi jak np. sałata. Z pokarmów gotowych te dedykowane dla Malawi oraz Spirulina. Czasami urozmaicamy dietę mrożoną artemią i wystrzegamy się takich pokarmów jak serca wołowe.


Fot. Mariusz Król - Labidochromis textilis

Charakterystyka ogólna:

Bardzo ładne i dość rzadko spotykane w handlu pyszczaki. Samce są zdecydowanie bardziej atrakcyjne od samica. Ryby nie są agresywne co jest ich dodatkowym plusem i śmiało można polecić je do wielogatunkowego akwarium z biotopem Malawi.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!