Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


Fot. Mariusz Król - Maylandia estherae red red (samiec)

Rodzina:

Pielęgnicowate Cichlidae - pyszczak

Pochodzenie:

Jezioro Malawi w Afryce - spotykany głównie w litoralu skalistym.


Fot. Mariusz Król - Maylandia estherae red red  (inkiubująca samica)

Wielkość:

Czasami dorastają nawet 12 cm długości w akwarium.

Dymorfizm płciowy:

Samce są większe od samic i żywiej ubarwione. Często kolor samca wpada w delikatny róż, podczas gdy samica zostaje mocno pomarańczowa. Oprócz tego samce posiadają większą ilość kropek (atrap jajowych) na płetwie odbytowej.


Fot. Mariusz Król - Maylandia estherae red red 

Akwarium:

Minimum 100 cm długości, ryby są terytorialne jak każde pyszczaki. Kryjówki z kamieni najlepiej w postaci różnego rodzaju grot. Dobrze sprawdzają się piaskowce i wapienie filipińskie. Na jednego samca powinno przypadać kilka samic. Trzymamy jeden harem w zbiorniku, chyba że akwarium jest znacznie większe. Podłoże piaszczyste, lub drobno żwirowate. Temperatura 25-27 stopni C, pH minimum 7,0 do 8,5 i twarda woda to parametry idealne do hodowli.

Rozmnażanie:

Jak w przypadku pyszczaków samica inkubuje ikrę przez około 3 tygodnie po czym wypuszcza w pełni rozwinięte młode. Do tarła dochodzi z reguły w grocie lub na kamieniach. W jednym miocie może być nawet do 40 sztuk narybku co zależy oczywiście od wielkości i płodności ryb.


Fot. Mariusz Król - Maylandia estherae red red 

Pokarm:

Karmimy pokarmem roślinnym głównie na bazie glonu jakim jest Spirulina. Oprócz tego urozmaicamy pokarm warzywami i mrożonkami w postaci różnych larw.


Fot. Mariusz Król - Maylandia estherae red red 

Charakterystyka ogólna:

Ryby są terytorialne i potrzebują odpowiednio dużego zbiornika. Można je łączyć z innymi pyszczakami zwłaszcza z grupy Mbuna. Ubarwienie sprawia, że są czasami nazywane mandarynkami.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!