Artykuły


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Pierwszą czynnością jaką powinniśmy zrobić, aby założyć w domu własne Malawi to dobranie odpowiedniego zbiornika. Nasze akwarium nie musi być wysokie (wystarczy 35 cm.). Powinno być w miarę jak najdłuższe ( najlepiej 100 cm., lub więcej) i jak najszersze (najlepiej powyżej 40 cm.) , gdyż pyszczaki są rybami mocno terytorialnymi. Jak wiadomo im większe akwarium tym mniej przy nim pracy i tym lepiej dla naszych podopiecznych. Po dobraniu odpowiedniego akwarium należy zdecydować się na ryby, które chcemy w nim hodować. Na początek warto zaopatrzyć się w mniej wymagające gatunki, bądź stworzyć akwarium jednogatunkowe. Proponowałbym na początek gatunek: Labidochromis caeruleus tzw. Pyszczak yellow. Nie kupujemy jeszcze ryb. Po wybraniu danego gatunku, możemy go zamówić u sprzedawcy. Kolejnym krokiem jest kupno podłoża, roślin i zbudowanie odpowiednich kryjówek. Jako podłoże bardzo dobrze sprawdza się gruby żwir. Jezioro Malawi jest biotopem skalisto-piaszczystym, dlatego też w akwarium nie powinno zabraknąć piasku. Można zastosować piasek rzeczny, albo koralowy, który podnosi Ph. Jeżeli chodzi o rośliny, to proponuję coś bardziej odpornego z twardymi liśćmi i łodygami. Bardzo dobrze się sprawdzają wszelkiego rodzaju kryptokoryny, anubiasy i nurzańce. Najważniejsza jest jednak ilość kryjówek w naszym akwarium. Powinno ich być w miarę jak najwięcej. Do wykonania kryjówek używa się powszechnie piaskowców i wapieni. Wymagania wszystkich pyszczaków co do wody są takie same. Woda powinna być od średnio twardej do twardej, a Ph wynosić od 7,5 d o 8. W akwarium można zamontować tło wewnętrzne, tapetę, bądź tło zewnętrzne, które można sporządzić samemu. Należy pamiętać że woda w akwarium musi się odstać co najmniej tydzień przed wpuszczeniem ryb. Żeby ryby w naszym zbiorniku czuły się dobre należy stosować się do ściśle określonych reguł, które należy przestrzegać posiadając każde akwarium, nie tylko Malawi, otóż:                                                                                                          

- należy sprawdzać codziennie temperaturę, stan wody i stan zdrowia ryb.      

- pokarm należy urozmaicać i podawać na przemian roślinny ze zwierzęcym, a także pokarm specjalnie przygotowany dla danych ryb np. ostatnio na rynku pojawił się pokarm Tropical Malawi.                    

- raz na tydzień powinno się podmieniać około 1/7 wody w akwarium.             

- raz w miesiącu należy przeczyścić urządzenia filtrujące naszym akwarium.                                                                                                

- raz na jakiś czas należy odmulać akwarium i usuwać glony przede wszystkim te znajdujące się na szybach. Do usuwania glonów z szyb dobrze nadaje się czyścik magnetyczny, a do odmulania odmulacz.                                                                                             

Jeżeli chodzi o oświetlenie naszego akwarium, to najprostszym i chyba najlepszym rozwiązaniem będzie zakupienie gotowej pokrywy wraz z akwarium. W dzień stosujemy świetlówki, natomiast nocą akwarium oświetlamy bardzo słabym światłem. Dobrze nadaje się do tego celu oświetlenie nocne, które możemy kupić w sklepie zoologicznym.                         

Kolejnym bardzo ważnym elementem w naszym akwarium jest dobór odpowiednich urządzeń. Przede wszystkim będzie potrzebny nam filtr. Najlepszym rozwiązaniem jest zewnętrzny filtr biologiczny, uzupełniony wewnętrznym filtrem. Aby dodać ładnego efektu do naszego zbiornika można zamontować także brzęczyk, którego rurki można w bardzo prosty sposób ukryć pod żwirem, a kostki napowietrzające zamaskować za kamieniami, zza których po włączeniu będą wypływały bąbelki powietrza. Temperatura w akwarium powinna być stała (około 25 oC), dlatego też należy zaopatrzyć się w grzałkę z termoregulatorem. Po spełnieniu tych wszystkich warunków, odpowiednim zamontowaniu i urządzeniu akwarium nalewamy do niego wodę, którą badamy testami i uzupełniamy jej braki, bądź korygujemy nadmiary. Następnie akwarium powinno pracować co najmniej tydzień bez ryb. Po upływie tego czasu możemy wprowadzić do zbiornika naszych pupili.                           

Karmimy jak wcześniej wspomniałem na przemian pokarmami pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Bardzo ważne jest urozmaicenie pokarmu. Należy także podawać dużo pokarmu naturalnego, począwszy od mrożonek, a skończywszy na pokarmach domowych np. gotowanej kaszy, ryżu, makaronie, a nawet miąższu pomidorów, który pyszczaki bardzo lubią. Przed podawaniem pokarmów, należy przeczytać trochę o hodowanych gatunkach, gdyż nie każda mrożonka nadaje się dla danego gatunku i mogła by im zaszkodzić.       

Malawi zachwyca nie tylko różnorodnością kształtów i wielkości ryb, ale także ich zachowaniem i ubarwieniem. Wszystkim gorąco polecam założenie w domu własnego Malawi.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!