Rodzina:
Guramiowate Osphronemidae
Pochodzenie:
Azja, stojące i wolno płynące wody Tajlandii i Kambodży.
Wielkość:
do 15 cm długości.
Dymorfizm płciowy:
Płetwy brzuszne u samców mają kolor pomarańczowy do czerwonego, u samic są żółte.
Akwarium:
Minimum 80 cm długości, gęsto obsadzone kępami roślin, np. nurzańcem (Vallisneria sp.). Wskazane drobne rośliny pływające, rozpraszające światło i przydatne przy budowie pienistego gniazda. Z przodu zbiornika należy pozostawić rozległą wolną przestrzeń do pływania. Woda miękka do twardej o temperaturze 26-30 C, pH 6,0-7,5. Gurami oddychają również powietrzem atmosferycznym, więc różnica temperatury wody i powietrza w pomieszczeniu, w którym jest akwarium nie powinna przekraczać kilki stopni C, gdyż może to doprowadzić do przeziębienia labiryntu, czyli narządu dzięki któremu ryby te przyswajają tlen z połkniętego powietrza atmosferycznego.
Rozmnażanie:
Obniżenie poziomu wody stymuluje przystąpienie do tarła. Samiec z banieczek wytworzonych w pyszczku i kawałków roslin buduje na powierzchni wody pieniste gniazdo. Samica składa do niego od 500 do 1000 ziaren ikry. Ikrą i narybkiem opiekuje się samiec. Narybek początkowo jest bardzo niewielki i wymaga karmienia najdrobniejszym pokarmem żywym takim jak pierwotniaki.
Pokarm:
Pokarmy sztuczne, pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, mrożone i żywe larwy komarów, artemia, oczlik itp.
Charakterystyka ogólna:
Gatunek wyjątkowo łagodnie usposobiony i spokojny, czasem wręcz nieśmiały. W rejonach występowania w środowisku naturalnym jest to ryba konsumpcyjna. Może być hodowany w akwarium towarzyskim wraz z innymi spokojnymi rybami. Delikatny i źle znoszący niewłaściwe warunki chowu oraz towarzystwo agresywnych i szybko pływających ryb. W miejscu naturalnego występowania jest rybą konsumpcyjną. Ciało bocznie spłaszczone, podstawowe ubarwienie srebrzysto-szare, na grzbiecie oliwkowo-zielone. Płetwy brzuszne cienkie i bardzo wydłużone, charakterystyczne dla rodzaju Trichogaster.
Źródła:
Magazyn Akwarium
Atlas Ryb Akwariowych - Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt.