Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Rodzina:

Kąsaczowate Characidae

Pochodzenie:

Ameryka południowa, Surinam, Gujana.

Wielkość:

Samiec do 5,5 cm długości.

Dymorfizm płciowy:

Samica pełniejsza w partii brzusznej w porównaniu do samca, który też jest żywiej od niej ubarwiony.

Akwarium:

Minimum 60 cm długości, światło stłumione przez rośliny pływające. Po bokach i z tyłu obsadzone roślinnością, lecz nie za gęsto, pośrodku pozostawiona wolna przestrzeń do pływania. Woda filtrowana przez torf, wolna od zanieczyszczeń mechanicznych i biologicznych, o temperaturze 24-28C, pH 5,5-7,0. miękka do średnio twardej. W idealnych warunkach ryba czuje się pewnie i zwinnie się porusza. Akwarium należy regularnie uzupełniać nieskażoną wodą.

Rozmnażanie:

Akwarium tarliskowe powinno być niewielkie i zacienione. Poziom bardzo miękkiej, lekko kwaśnej i idealnie czystej wody około 10 centymetrów, temperatura 26-28C. Na substrat do złożenia ikry najlepiej nadaje się pęczek mchu jawajskiego. Tarlaki pożerają ikrę, należy więc użyć rusztu ikrowego o niewielkich szczelinach. Parę po tarle należy odłowić. Pływający wylęg wymaga przez dłuższy czas najdrobniejszego pokarmu w postaci pierwotniaków, a w późniejszym okresie naupliusów artemii i oczlika.

Pokarm:

Wszystkożerna - wszelkie pokarmy sztuczne, larwy owadów (np. oczlik, dafnia, plankton). Ze względu na niewielki otwór gębowy pokarm powinien być drobny.

Charakterystyka ogólna:

Łagodna i towarzyska ryba ławicowa. Najczęściej przebywa w górnej i środkowej warstwie akwarium. Polecana do akwarium towarzyskiego z gatunkami o podobnej wielkości i usposobieniu. Ciało wydłużone, trójkątna głowa spiczasto zakończona niewielkim pyszczkiem. Grzbiet koloru szaro-oliwkowego, boki i spód ciała srebrzysty z żółtawym bądź błękitnym odcieniem. Wzdłuż ciała ciągną się trzy czarne pasy (środkowy jest najbardziej wyrazisty). Na płetwach: grzbietowej, odbytowej i brzusznych widoczne są czerwone plamy. Bardzo często mylony z Nannostomus marginatus (Drobnoustek obrzeżony). Nannostomus trifasciatus posiada u nasady płetwy ogonowej dwie czerwone plamy, których Nannostomus marginatus nie ma. Zwana po niemiecku Bleistifftfisch - ołówkoryba.

Źródła:

Magazyn Akwarium

Atlas Ryb Akwariowych - Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!