Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Rodzina:

Kąsaczowate Characidae

Rodzaj:

Aterynowate Atherinidae

Pochodzenie:

Afryka; Madagaskar - strumienie górskie o bardzo czystej i dobrze natlenionej wodzie.

Wielkość:

do 10 cm długości.

Dymorfizm płciowy:

Samice są pełniejsze w partii brzusznej i mniej jaskrawo ubarwione.

Akwarium:

Minimum 80 cm długości, po bokach i z tyłu obsadzone roślinnością, pośrodku pozostawiona wolna przestrzeń do pływania. Wskazane rośliny pływające na powierzchni wody, z długimi korzeniami, np. Pistia rozetkowa (Pistia stratiotes) w których bedocja odbywa tarło. Dekoracje w postaci kamieni i korzeni. Woda średnio twarda do bardzo twardej, o temperaturze 22-24C i pH 7,0-8,0. Konieczna częsta podmiana wody (objętości akwarium co dwa tygodnie, lub 1/4 co tydzień). Wskazany wydajny filtr, którego wylot powodować będzie silny prąd wody w akwarium. Woda musi być pozbawiona azotanów i wolna od chloru.

Rozmnażanie:

Przy zachowaniu optymalnych warunków chowu doprowadzenie do tarła nie jest zbyt trudne. Ryby wycierają się blisko powierzchni wody w gąszczu roślin, do których samica przy pomocy lepkiej nici przykleja ikrę (w akwarium tarliskowym koniecznie należy umieścić takie rośliny jak wywłócznik czy pistia). Rozwój zarodków w jaju trwa około tygodnia. Dużo trudności przysparza natomiast odchowanie narybku, który jest bardzo wrażliwy na zanieczyszczenie biologiczne i mechaniczne wody. Ze względu na to należy zrezygnować z karmienia go pierwotniakami i innymi pokarmami, które szybko mogłyby pogorszyć jakość wody. W tym wypadku podawanie naupliusów artemii jest najlepszym rozwiązaniem.

Pokarm:

Wszystkożerna, chętnie zjada pokarmy żywe (także owady z powierzchni), mrożone, jak również wszelkie pokarmy sztuczne. Żeruje tylko w toni, nie podejmuje pokarmu z podłoża.

Charakterystyka ogólna:

Wszystkożerna, chętnie zjada pokarmy żywe (także owady z powierzchni), mrożone, jak również wszelkie pokarmy sztuczne. Żeruje tylko w toni, nie podejmuje pokarmu z podłoża.

Źródła:

Magazyn Akwarium

Atlas Ryb Akwariowych - Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!