Rodzina:
Guramiowate Osphronemidae
Pochodzenie:
Azja, Malezja.
Wielkość:
do 10 cm długości.
Dymorfizm płciowy:
Samce mają bardziej wydłużone i spiczasto wyciągnięte płetwy i są intensywniej ubarwione w porównaniu do samic.
Akwarium:
Minimum 80 cm długości, miejscami gęsto obsadzone roślinnością, na powierzchni wody rośliny pływające. Dekoracje w postaci korzeni i kamiennych grot, gdyż wymaga kryjówek. Tył zbiornika z korzeniami potorfowiskowymi, a jako podłoża drobnoziarnistego żwiru. Woda wolna od zanieczyszczeń, miękka do średnio twardej o temperaturze 22-28 C, pH 6,0-7,5. Wskazany prąd wody wywoływany przez wylot filtra lub wydajną pompę.
Rozmnażanie:
Przebieg tarła jak u innych ryb labiryntowych jest niezwykle atrakcyjny. Tarlaki owijają się wokół siebie i w tym czasie dochodzi do wydalenia ikry oraz mlecza. Samiec bierze do pyska zapłodnioną ikrę, gdzie jest inkubowana do wylęgu. Bojownik ten jest więc gębaczem, co może być dla mniej zaawansowanych akwarystów zaskakujące, gdyż ten sposób rozrodu kojarzony jest zwykle z pielęgnicami afrykańskimi lub niektórymi ziemiojadami. Wylęg rozwija się bardzo szybko i już po tygodniu od tarła powinien być karmiony larwami solowca.
Pokarm:
Wszelki pokarm pochodzenia zwierzęcego, najlepiej żywy (owady z powierzchni).
Charakterystyka ogólna:
Niezbyt często hodowany w akwariach gatunek bojownika ale bardzo interesujący, głównie ze względu na zachowanie rozrodcze. U seksualnie podnieconych osobników opalizują łuski na pokrywach skrzelowych. Łagodnie usposobiony i spokojny, ale w okresie tarła samiec staje się agresywny w stosunku do samicy. Wskazane jest zatem hodowanie tego gatunku w układzie jeden samiec plus kilka samic. Polecany jako obasada akwarium towarzyskiego. Podstawowe ubarwienie w kolorze szaro-brązowym, łuski na bokach ciała oraz spodnia część głowy połyskuje kolorem zielonkawo-seledynowym.
Źródła:
Magazyn Akwarium
Atlas Ryb Akwariowych - Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt.