Opisy ryb morskich


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


Fot. Mariusz Król - Zebrasoma desjardinii

Ta piękna morska ryba należy do rodziny Pokolcowatych Acanthuridae i dorasta aż do 40 cm długości. W naturze spotkamy ją przede wszystkim w Morzu Czerwonym, a także w Morzu Arabskim na rafach koralowych.

Bardzo zbliżona jest do niej Zebrasoma veliferum, choć płetwa grzbietowa jest większa.

Ubarwienie ciała jest brązowe z pionowymi pasami, które im bliżej kierują się w stronę podbrzusza zmieniają się w plamki. Na płetwie ogonowej znajdują się jasne i cienkie paski. Na głowie połyskujące perłowe plamki.

Podajemy im mrożone pokarmy takie jak kryl, ale również suche z zawartością glonów. Dodatkowo można parzyć liście sałaty.

W akwarium trzymamy je raczej pojedynczo, lub w dobranej parze. Nie zaleca się więcej ryb tego samego gatunku ze względu na ich wzajemną agresję spowodowaną terytorializmem. Woda powinna mieć temperaturę od 24ºC do 27ºC oraz zasolenie 1,023 g/ml do 1,025 g/ml (takie parametry byłyby najlepsze, ale delikatne odstępstwa nie powinny stanowić problemu).


Fot. Mariusz Król - Zebrasoma desjardinii

Hodując ten gatunek należy być ostrożnym, ponieważ u nasady płetwy ogonowej posiadają one jakby wysuwany kolec. W naturze służy im on do obrony przed drapieżnikami. Ryby są dość wrażliwe na gwałtowne wahania parametrów i nie poleciłbym ich początkującym akwarystom morskim.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!