Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


fot. Mariusz Król - Cynotilapia afra "Cobue"

Rodzina:

Pielęgnicowate Cichlidae - pyszczak.


fot. Mariusz Król - Cynotilapia afra "Cobue"

Pochodzenie:

Jezioro Malawi (Afryka).

Wielkość:

Dorastają średnio do około 8 cm długości.

Dymorfizm płciowy:

Samce są znacznie żywiej ubarwione od samic i posiadają na płetwie odbytowej widoczne atrapy jajowe. Samice podobnie ubarwione, jednak ich kolor jest zdecydowanie mniej żywy. Podobnie jest z pasami na ciele ryb, które u samic czasami są bardzo słabo widoczne, lub praktycznie w ogóle ich nie widać.

Akwarium:

Ryby te są dość wymagające jeżeli chodzi o wielkość zbiornika, co ma związek z ich usposobieniem i dużym terytorializmem. Minimalne akwarium powinno mieć około 100 cm długości i posiadać liczne kryjówki np. z wapieni i piaskowców. Woda powinna być raczej twarda, mieć temperaturę od 24 do 28 stopni Celsjusza i pH od 7,5 do 8,5.

Rozmnażanie:

Jak w przypadku wszystkich pyszczaków z jeziora Malawi samica składa ikrę, którą zapładnia samiec. Następnie samica nabiera ją do pyszczka i inkubuje przez okres około 4 tygodni. Po tym czasie wypluwa ona w pełni rozwinięte i samodzielnie pobierające pokarm młode, które czasami powracają jeszcze do jej pyska (bezpiecznego schronienia).

Pokarm:

Gatunek ten jest roślinożercą, dlatego też podstawą diety powinny być wszelkie pokarmy ze spiruliną, które urozmaicamy raz na jakiś czas mrożonkami, czy warzywami.

Charakterystyka ogólna:

Ryby są bardzo terytorialnym gatunkiem, zwłaszcza w okresie godowym. Na jednego samca powinno przypadać kilka samców. Samce są bardzo agresywne w stosunku do siebie, a ich walki mogą kończyć się nieciekawie dla słabszego osobnika. W niewielkich zbiornikach można hodować jedynie ten gatunek, ponieważ będzie walczył ze wszystkim, co spotka na swojej drodze. W akwarium tworzymy im aranżacje z kamieni i piaszczystego podłoża. Mogą zjadać rośliny zwłaszcza te delikatniejsze, więc polecane są raczej kryptokoryny i nurzańce.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!