Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


fot. Ronald Marcos (author FB) - Rocio octofasciata "Electric Blue"

Rodzina:

Ryba ta należy do rodziny Pielęgnicowatych Cichlidae.

Pochodzenie:

W naturze można spotkać ją w Ameryce Środkowej i Ameryce Północnej.


fot. Ronald Marcos (author FB) - Rocio octofasciata "Electric Blue"

Wielkość:

Dorastają nawet do 25 cm długości, aczkolwiek są z reguły nie przekraczają 20 cm długości.

Dymorfizm płciowy:

Samiec jest większy od samicy. Oprócz tego płetwy samicy (grzbietowa i odbytowa) będą zaokrąglone.

Akwarium:

Ze względu na wielkość i temperament ryb, dla dorosłej pary należy przygotować zbiornik minimum 120 cm długości, choć sugerowane jest oczywiście większe. Ryby te lubią przekopywać podłoże, dlatego warto zatroszczyć się o jego grubą warstwę, a wszelkie elementy jak groty skalne, czy chociażby rośliny należy bardzo solidnie umocować. Są bardzo wrażliwe na wszelkie zanieczyszczenia. Dodatkowo w zbiorniku można umieścić różnego rodzaju korzenie. Woda powinna być średnio-twarda do twardej o temperaturze 23°C - 29°C, pH 7,0 - 8,0 i dobrze filtrowana.

Rozmnażanie:

Jeżeli posiadamy dobraną parę, co wcale nie musi być tak oczywiste, to ryby raczej podchodzą chętnie do tarła. Składają ikrę na płaskim elemencie jak kamień, lub doniczka. Samica składa bardzo dużą ilość ikry, nawet do 800 ziarenek, którą opiekuje się wraz z samcem i to w tym okresie ryby są najbardziej agresywne. Dodatkowo bronią wyznaczonego rewiru w pobliżu ikry i młodych, które również otaczają opieką. Po około 4 dniach, gdy następuje wylęg, młode są przenoszone przez rodziców do wykopanego w podłożu dołka. Po około tygodniu zaczynają samodzielnie pływać i żerować, choć rodzice przynoszą i rozdrabniają młodym pokarm, który wypluwają wprost na nie.

Pokarm:

Ryby karmimy wszelkiego rodzaju pokarmami mrożonymi i suchymi. Chętnie zjadają wszelkie pokarmy zwierzęce, także żywe. Podstawowym składnikiem ich diety są wszelkiego rodzaju bezkręgowce.

Charakterystyka ogólna:

Opisywany gatunek nazywany jest także Jack Dempsey i jest to angielska nazwa ryby, którą otrzymały od nazwiska boksera, co zapewne ma związek z ich mocnym temperamentem, czy kształtem. Ryby są krępej budowy ciała z pięknymi opalizującymi łuskami. Niestety jest to gatunek bardzo agresywny i najlepiej hoduje się go w akwarium jednogatunkowym. Można próbować łączyć ryby z innymi gatunkami, jednak muszą być na tyle duże i agresywne, aby nie padły ich ofiarą i potrafiły się obronić. Ubarwienie ryb może się zmieniać w zależności od ich wieku, czy nastroju. Akwaryście potrafią zapewnić wiele atrakcji przy obserwacji, zwłaszcza w trakcie rozmnażania.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!