fot. Ronald Marcos (author FB) - Altolamprologus compressiceps gold
Rodzina:
Ryba ta należy do rodziny Pielęgnicowatych Cichlidae.
Pochodzenie:
W naturze można spotkać ją w afrykańskim jeziorze Tanganika.
Wielkość:
Dorastają do 12 cm długości, aczkolwiek są z reguły nieco mniejsze.
Dymorfizm płciowy:
U tego gatunku samce mają nieco inaczej zakończone (dłuższe płetwy) i są trochę większe od samic.
Akwarium:
Do hodowli tego gatunku potrzebujemy zbiornika minimum 120 litrów, natomiast przede wszystkim istotna jest powierzchnia dna akwarium, ponieważ ryby są terytorialne. Najlepszym zbiornikiem będzie akwarium minimum 100 cm długości. W środku staramy stworzyć im dużą liczbę kryjówek z kamieni, czy muszli, a jako podłoże stosujemy średniej grubości piasek. Woda powinna być twarda o temperaturze 23°C - 27°C, pH 8 - 8,5 i dobrze filtrowana.
Rozmnażanie:
Do tarła przystępują w różnego rodzaju kryjówkach, gdzie zostaje złożona ikra. Jest ona pilnowana przez samice, a po kilku dniach wylęgają się młode, które na razie pozostają w swoim bezpiecznym schronieniu. Często miejscem złożenia ikry jest muszla, a po kilku dniach od wylęgu młode rozpoczynają żerowanie. Samiec w tym czasie chroni terytorium i nie pozwala współmieszkańcom na zbyt bliskie podpłynięcie do wyznaczonego rewiru.
Pokarm:
Ryby karmimy wszelkiego rodzaju pokarmami mrożonymi i suchymi. Chętnie zjadają wszelkie pokarmy zwierzęce, także żywe.
Charakterystyka ogólna:
Opisywana odmiana jest ubarwienia złocistego, stąd nazwa gold. Ryby są terytorialne i dość agresywne, zwłaszcza w okresie tarła i opieki nad potomstwem.