Opisy ryb
Reklama


Fot. Mariusz Król - Inpaichthys kerri 

Rodzina:

Kąsaczowate Characidae

Pochodzenie:

W naturze zamieszkuje rzeki Ameryki Południowej - Ariquana i Madera (Brazylia).

Wielkość:

Osiągają średnio około 4 cm długości ciała, choć zdarzają się osobniki 5 cm długości.


Fot. Mariusz Król - Inpaichthys kerri 

Dymorfizm płciowy:

Samica w kolorystyce beżowo-oliwkowej, samiec błyszczy na niebiesko.

Rozmnażanie:

Tarło odbywa się w całym zbiorniku w toni wodnej i jest dość burzliwe. Ryby zjadają ikrę i narybek, dlatego rodziców należy odłowić.  Młode wylęgają się dość szybko po około dobie. Zaczynają pływać i w pełni żerować po około 5 dniach od wylęgu. Karmimy je larwami solowca, drobnymi pokarmami suchymi i pokarmami w płynie dla narybku. W miarę wzrostu przestawiamy je na większe pokarmy suche.

Akwarium:

Ryby nie wymagają dużego zbiornika. Jeśli chcemy hodować tylko ten gatunek, to śmiało można się o to pokusić już w akwarium o długości około 50 cm z systematycznie podmienianą wodą o temperaturze od 24°C do 27°C i pH między 6, a 7. Jako dekoracji używamy korzeni, czy różnych kamieni. Akwarium dość gęsto obsadzamy roślinami (po bokach i tył zbiornika). Pamiętamy o pozostawieniu miejsca do swobodnego pływania.

Pokarm:

Przyjmują praktycznie każdy pokarm. Karmimy je mrożonkami, pokarmami żywymi i suchymi.

Charakterystyka ogólna:

Ryby dobrze czują się w zbiornikach w większej grupie (od 5 sztuk wzwyż), dlatego warto zakupić kilka sztuk, dzięki czemu prezentuje się efektowniej. Dobrze czują się wśród dużej ilości roślin, w akwariach ze zbyt dużą wolną przestrzenią bywają nieśmiałe. Również trzymane pojedynczo są bardzo strachliwe, a wtedy tracą swoje ubarwienie.. Idealnie nadają się do towarzyskiego akwarium wielogatunkowego. Są rybami spokojnymi, które można polecić rozpoczynającym swoją przygodę z akwarystyką. Można również hodować z innymi małymi gatunkami.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!