Opisy ryb

Fot. Mariusz Król - Tetra czarna

Rodzina:

Kąsaczowate Characidae

Pochodzenie:

Żałobniczka rozprzestrzeniona jest w Ameryce Południowej na obszarze 

Mato Grosso oraz w dorzeczach Rio Paraguay i Rio Negro.

Wielkość:

Rosną do 5-6 cm długości. Samice rosną niewiele większe.

Dymorfizm płciowy:

Samica troszkę większa o pełniejszych kształtach (jak u ludzi :)).

Samiec ma bardziej zaostrzoną płetwę grzbietową.


Fot. Mariusz Król - Tetra czarna

Akwarium:

Ryba najlepiej czuje się w sporym stadzie i obszernym akwarium, 

w którym może swobodnie pływać. Jest spokojnym gatunkiem, najlepiej się czuje z rybami o średniej wielkości i podobnych wymaganiach. Lubi kryjówki wśród roślinności i korzeni. PH 6-7.5 ; twardość: miękka do średnio zasadowej. Najlepsza temperatura dla Żałobniczek to 20-26oC.

Rozmnażanie:

Ryba ta łatwo rozmnaża się w niewoli. Jedną lub więcej par dojrzałych okazów umieszczamy w akwarium tarliskowym(50l). Jego dno powinno być przykryte siatką ochronną. Przy temp. 20-24oC, PH 6.5-7.0 rozwój drobnych jajeczek przebiega bez zakłóceń. Swobodnie pływające młode należy karmić larwami solowca, a następnie pokruszonym pokarmem płatkowym lub pokarmem żywym. Młode szybko dorastają. Żałobniczka jest bardzo płodna. 

Pokarm:

Zarówno żywy jak i suchy. Z karmieniem nie ma problemów.

Charakterystyka ogólna:

Rzadko się zdarza żeby sklep akwarystyczny nie oferował dziś Żałobniczki. Gatunek ten dobrze zaaklimatyzował się w niewoli i łatwo się rozradza. Zaleca się trzymanie w większych gromadach(6-12sztuk). Ryby trzymane w małych ilościach stają się apatyczne i mniej ruchliwe. Młode mają głęboką, czarną barwę, która niestety wraz z wzrostem ustępuje. Aby jak najlepiej zachować barwy ryb można używać ciemnego podłoża w akwarium. Niestety Żałobniczka powoli jest wypierana przez inne bardziej kolorowe gatunki. Polecam tę rybkę mniej doświadczonym akwarystom, gdyż nie jest za bardzo wymagająca.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!