Fot. Mariusz Król - Hyphessobrycon sweglesi
Rodzina:
Kąsaczowate Characidae
Pochodzenie:
W naturze zamieszkuje Amerykę Południową (kolumbijski fragment dorzecza rzeki Amazonki).
Wielkość:
Osiągają średnio około 4 cm długości ciała.
Fot. Mariusz Król - Hyphessobrycon sweglesi
Dymorfizm płciowy:
Brak wyraźnych różnic pomiędzy samcem i samicą, choć samice są nieco pełniejsze od samców.
Rozmnażanie:
Tarło najczęściej odbywa się z rana i daje możliwość zaobserwowania czegoś wyjątkowego. W trakcie niego ryby są odwrócone grzbietem w dół. Ryby składają ikrę z której po zapłodnieniu i około dobie wylęgają się maluchy. Po kilku (z reguły 3) dniach maluchy zaczynają swobodnie pływać i żerować.
Fot. Mariusz Król - Hyphessobrycon sweglesi
Akwarium:
Ryby nie wymagają dużego zbiornika. Jeśli chcemy hodować tylko ten gatunek, to śmiało można się o to pokusić już w akwarium o długości około 60 cm z systematycznie podmienianą wodą o temperaturze od 22°C do 27°C i pH między 6, a 7. Jako dekoracji używamy korzeni, czy różnych kamieni. Akwarium dość gęsto obsadzamy roślinami. Pamiętamy o pozostawieniu miejsca do swobodnego pływania.
Fot. Mariusz Król - Hyphessobrycon sweglesi
Pokarm:
Przyjmują praktycznie każdy pokarm. Karmimy je mrożonkami, pokarmami żywymi i suchymi.
Charakterystyka ogólna:
Ryby dobrze czują się w zbiornikach w grupie, dlatego warto zakupić kilka sztuk, dzięki czemu prezentuje się efektowniej. Dobrze czują się wśród dużej ilości roślin, w akwariach ze zbyt dużą wolną przestrzenią bywają nieśmiałe. Idealnie nadają się do towarzyskiego akwarium wielogatunkowego. Są rybami spokojnymi, które można polecić rozpoczynającym swoją przygodę z akwarystyką.