Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


Fot. Mariusz Król - Brachydanio frankei

Rodzina:

Karpiowate Cyprinidae

Pochodzenie:

W naturze zamieszkuje Azję, głównie Półwysep Malajski oraz Indie.

Wielkość:

Osiągają średnio około 5 cm długości ciała.


Fot. Mariusz Król - Brachydanio frankei

Dymorfizm płciowy:

Brak wyraźnych różnic pomiędzy samcem i samicą, choć samce są smuklejsze i nieco mniejsze od samic.

Rozmnażanie:

Dojrzałe samice są bardzo krągłej budowy ciała. Ikra składana jest przez ryby w dużej ilości (nawet 400 ziarenek) wśród roślinności. Wylęg narybku następuje po około 72 godzinach, natomiast pływać i w pełni żerować zaczyna po około tygodniu od wylęgu. Należy dbać o czystość wody, ponieważ maluchy są wrażliwe na wszelkie zanieczyszczenia. Karmimy larwami solowca i wraz ze wzrostem stopniowo przestawiamy narybek na drobne pokarmy suche.

Akwarium:

Ryby nie wymagają dużego zbiornika. Jeśli chcemy hodować tylko ten gatunek, to śmiało można się o to pokusić już w akwarium o pojemności około 60 litrów z systematycznie podmienianą wodą o temperaturze od 23°C do 26°C i pH między 6, a 8. Jako dekoracji używamy korzeni, kamieni oraz obsadzamy akwarium roślinami. Należy zostawić wolną przestrzeń do pływania.

Pokarm:

Przyjmują praktycznie każdy pokarm, który mogą pobierać z powierzchni. Dietę staramy się oczywiście urozmaicać.

Charakterystyka ogólna:

Ryby dobrze czują się w zbiornikach w grupie, dlatego warto zakupić kilka sztuk, tak też zdecydowanie lepiej się prezentują. Występuje w odmianie weloniastej, która jest nieco drobniejsza od zwykłej odmiany. Zbiornik należy w miarę możliwości przykryć, gdyż ryby lubią z niego niestety wyskakiwać. Jest żywą, stadną rybką, która idealnie nadaje się do towarzyskiego akwarium wielogatunkowego. W handlu niestety występują również genetycznie zmodyfikowane odmiany kolorystyczne, które wykazują właściwości fluorescencyjne.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!