Opisy ryb morskich


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


Fot. Mariusz Król - Cryptocentrus cinctus

W naturze możemy spotkać ten gatunek w takich miejscach jak: Wielka Rafa Koralowa, Palau, Singapur, Pacyfik, Mikronezja, czy Japonia.

Należy do rodziny Babkowatych Gobiidae.

Zbiornik powinien posiadać dużo piasku, ponieważ ryby wykopują sobie w nim norkę z reguły pod skałą, gdzie zamieszkują ją najczęściej z krewetkami pistoletowymi z rodzaju Alpheus, z którymi to żyją w symbiozie. Symbioza zapewnia korzyści obu stronom. Babka  zamieszkuje norkę, którą najczęściej wykopuje i w razie potrzeby zmienia krewetka, natomiast ryba broni schronienia oraz ostrzega krewetkę przed niebezpieczeństwem, ponieważ ma od niej zdecydowanie lepszy wzrok. W trakcie owej symbiozy można zaobserwować, że krewetka cały czas dotyka się z rybą np. czułków, a dzięki temu mogą się wzajemnie szybko ostrzegać (komunikować się). Minimalna wielkość akwarium to około 100 litrów pojemności, choć zdecydowanie polecane jest większe . Parametry wody powinny być stabilne, a woda mieć temperaturę od 22°C do 28°C.

Ryby dorastają średnio do 7 cm długości ciała, choć potrafią osiągnąć nawet 9 cm długości. Są gatunkiem raczej spokojnym, który prowadzi skryty tryb życia.

Ryby trzymamy najlepiej w parach, choć nie zawsze są dostępne pary w sprzedaży. Po wpuszczeniu do zbiornika ryba musi przyzwyczaić się do nowych warunków, zanim zacznie nam się pokazywać. Czasami bywa, że ciężko ją zaobserwować nawet później.

Ryba nie nadaje się dla początkujących akwarystów.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!