Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Rodzina:

Kiryskowate Callichthyidae

Pochodzenie:

Ameryka Południowa, górna Amazonia (Peru, Ekwador, Brazylia), gdzie zasiedla wolno płynące wody z porośniętymi roślinnością brzegami.

Wielkość:

do 7 cm długości.

Dymorfizm płciowy:

Samce są nieco mniejsze i smuklejsze od samic.

Akwarium:

Co najmniej 60 cm długości. Podłoże piaszczyste lub z drobnego żwirku o gładkich krawędziach (żwir o ostrych krawędziach może ranić delikatne wąsiki tych ryb, którymi przeczesują podłoże w poszukiwaniu pożywienia). Dekoracje w postaci korzeni, łupin orzecha kokosowego, kamieni itp. Z boku i tyłu posadzone rośliny. Nie ma większych wymagań jeśli chodzi o parametry wody. Temperatura 22-28C, pH 6,0-8,0.

Rozmnażanie:

Trudniejsze niż innych kirysków, ale sposób rozmnażania jest podobny. Dobrą stymulacją do tarła jest wymiana części wody w akwarium połączona z obniżeniem jej temperatury i twardości węglanowej. Ikra przyklejana jest do płaskich powierzchni kamieni, szyb akwarium itp. Narybek stosunkowo łatwy do odhodowania, pod warunkiem zapewnienia dobrej jakości wody i początkowo drobnego pokarmu (pierwotniaki, nicienie mikro, larwy solowca).

Pokarm:

Żywe i mrożone pokarmy pochodzenia zwierzęcego, sztuczne pokarmy w tabletkach dla ryb strefy przydennej.

Charakterystyka ogólna:

Łagodnie usposobiony, ruchliwy i towarzyski, najlepiej czuje się w gromadce kilku osobników. Przebywa w przydennej części akwarium, aktywny także w dzień, chociaż aktywny przede wszystkim o zmroku. Łatwy w hodowli, polecany początkującym akwarystom jako obsada akwarium towarzyskiego. Oddycha również tlenem atmosferycznym. Podpływa co jakiś czas do powierzchnię wody i "połyka" zapas powietrza do jelita. Ciało masywne i krępe. Grzbiet i boki metalicznie zielono połyskujące, spód jaśniejszy. W okolicy pyszczka 3 pary wąsików. W odróżnieniu od ryb z rodzaju Corydoras, które mają 6-8 promieni w płetwie grzbietowej, te z rodzaju Brochis mają ich 10-12, a Brochis Multiradiatus nawet 17.

Źródła:

Magazyn Akwarium

Atlas Ryb Akwariowych - Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!