Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

fot. Mariusz Król - Brzanka brokatowa

Brzanka brokatowa w naturze występuje w południowej Azji. Praktycznie wszystkie brzanki akwariowe są rybami pochodzącymi ze słodkich wód Azji oraz Afryki. Opisywany gatunek nadaje się do akwarium wielogatunkowego.

Gatunek ten należy do rodziny Karpiowatych Cyprinidae.

Brzanka brokatowa jest bardzo ruchliwą i łagodną rybą mimo swojej wielkości. Może ona osiągać nawet 8 cm długości. Najlepiej czują i prezentują się w gromadzie.


fot. Mariusz Król - Brzanka brokatowa

Bardzo trudno rozróżnić jest płeć tego gatunku. Samiec jest nieco mniejszych rozmiarów od samicy. Jest także bardziej smukły i czasami mocniej wybarwiony, podczas gdy samica trochę pulchniejsza.

Rozmnażanie polega na składaniu ikry w toni wodnej. Jeżeli chcemy odchować potomstwo konieczne jest przeniesienie pary tarliskowej do osobnego akwarium, w przeciwnym wypadku jajeczka zostaną zjedzone przez innych współmieszkańców. Tarło jest bardzo dynamiczne, a przed przełożeniem "tarlaków" zaleca się ich rozdzielenie na kilkanaście dni i obfite karmienie.

Wymagają wody o temperaturze od 22°C do 25°C i akwarium minimalnie 80 cm długości.

Jeżeli decydujemy się na hodowlę tego gatunku należy pamiętać o sporej ilości roślin w akwarium, ponieważ ryba ta lubi przebywać w cieniu, a przed światłem chroni się właśnie pod liśćmi.

Karmimy ją pokarmami suchymi, żywymi i mrożonkami. Pobierają pokarm z dna i toni wodnej.

Swoją popularność zyskała dzięki ubarwieniu. Ciało jest pomarańczowe z czerwonymi płetwami, a przy ogonie występuje ciemna plama.

Nie jest gatunkiem bardzo płochliwym i śmiało można ją polecić początkującym akwarystom.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!