Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


Fot. Mariusz Król - Pelvicachromis pulcher

Rodzina:

Pielęgnicowate Cichlidae

Pochodzenie:

Południowa Nigeria, Kamerun.

Wielkość:

Osiągają średnio około 9 cm długości ciała, a naturze często są większe nawet 12 cm długości ciała.

Dymorfizm płciowy:

W okresie godowym samica ma intensywniej czerwony brzuch, niż normalnie. Samice są mniejsze od samców. U samców płetwa odbytowa i grzbietowa ma wydłużone końce.

Rozmnażanie:

Jak wszystkie pielęgnicowate rodzice opiekują się ikrą i młodym potomstwem. Ikra składana jest najczęściej na płaskich powierzchniach i w kryjówkach. Idealnie do tego celu nadają się łupiny kokosa. Młode wylegają się po około 3 dniach od złożenia i zapłodnienia ikry, jednak pozostają nadal ukryte. Samodzielnie wypływają i żerują po upływie kilku dni od wylęgu. Samica pilnuje ikry, samiec pilnuje ich terytorium, natomiast narybkiem opiekują się razem.

Akwarium:

Zbiornik powinien mieć minimum 100 cm długości, co związane jest z dość dużym terytorializmem ryb. Woda powinna mieć temperaturę od 22°C do 28°C, pK około 7 i twardość do 12°, dobrze filtrowana i systematycznie podmieniana. Dodatkowo umieszczamy rośliny, kamienie, korzenie, łupiny orzecha kokosowego (SPRAWDŹ JAK SAMEMU SPREPAROWAĆ ŁUPINĘ), tworzymy groty w celu zapewnienia schronienia rybom.

Pokarm:

Podajemy wszelkiego rodzaju pokarmy pochodzenia roślinnego, które urozmaicamy pokarmami mrożonymi.

Charakterystyka ogólna:

Odpowiednio karmione młode ryby bardzo szybko rosną. Nadaje się on do hodowli w akwariach wielogatunkowych. Są agresywne zwłaszcza do przedstawicieli swojego gatunku. W okresie tarła ich agresja jest spotęgowana także na inne gatunki ryb. Są to ryby popularne i niezbyt trudne w hodowli.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!