Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

fot. Mariusz Król - Świecik kongolański

Świecik kongolański należy do rodziny Kąsaczowatych i jest polecaną rybą do akwarium wielogatunkowego. Mimo to jest bardzo wrażliwy na zanieczyszczenia i parametry wody.

Rozróżnienie samca od samicy jest trudne zwłaszcza u młodych ryb. Łatwiej rozpoznać płeć u dorosłych osobników. Samiec będzie większy (dorasta do 8 cm), a samica do 6 cm długości. Oprócz tego samce mają dłuższe płetwy i są intensywniej ubarwione.

 
fot. Mariusz Król - Świecik kongolański

Decydując się na ten gatunek w akwarium należy zapewnić mu odpowiednie warunki. Mimo wielkości jest dość płochliwy. Zbiornik powinien mieć około 100 cm długości co spowodowane jest dużą ruchliwością tego gatunku. Jest to ryba stadna i najlepiej trzymać minimum 5 sztuk. Samce mogą walczyć ze sobą. Oprócz tego należy zadbać o miękką, dobrze natlenioną i czystą wodę w akwarium oraz obsadzić je dużą ilością roślin. Temperatura wody od 23°C do 27°C.


fot. Mariusz Król - Świecik kongolański

Rozmnażanie ryb odbywa się przez składanie ikry w toni wodnej. Wygląda to bardzo imponująco, aczkolwiek w akwarium wielogatunkowym istnieją bardzo nikłe szanse na odchowanie, a nawet wyklucie się młodych, gdyż ikra zostanie pożarta przez inne gatunki. Młode ryby wykluwają się do tygodnia od złożenia jajeczek.

Karmimy pokarmem żywym i suszonym, w naturze lubi zjadać owady z powierzchni wody. Raczej nie pobiera pożywienia z dna zbiornika, choć czasami zdarzają się odstępstwa.

Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim przez ubarwienie. Ciało jest koloru oliwkowobrązowego. Boki ryby posiadają opalizujące łuski mieniące się na tęczowo.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!