Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


Fot. Mariusz Król - Cyrtocara moorii

Rodzina:

Pielęgnicowate Cichlidae - pyszczak

Pochodzenie:

Jezioro Malawi (Afryka), litoral piaszczysty.


Fot. Mariusz Król - Cyrtocara moorii

Wielkość:

Dorastają do 30 cm długości ciała, choć w akwarium z reguły nie przekraczają 25 cm długości.

Dymorfizm płciowy:

Dymorfizm nie jest wyraźnie zaznaczony, samce są mocniej wybarwione i nieco większe od samic.


Fot. Mariusz Król - Cyrtocara moorii

Akwarium:

Jak wszystkie pyszczaki z jeziora Malawi jest rybą terytorialną. Wymaga zbiornika minimum 150 cm długości (np. 375 litrów 150X50X50) choć przy jej rozmiarach zalecane jest większe. Żyje w naturze w litoralu piaszczystym i dlatego też należy zapewnić im sporo miejsca do pływania. Dekoracje w postaci roślin i kamieni (wapieni i piaskowców). Woda powinna być raczej twarda, mieć temperaturę od 24 do 28 stopni Celsjusza i pH od 7,5 do 8.

Rozmnażanie:

Jak w przypadku wszystkich pyszczaków z jeziora Malawi samica składa ikrę, którą zapładnia samiec. Następnie samica nabiera ją do pyszczka i inkubuje przez okres około 4 tygodni. Po tym czasie wypluwa ona w pełni rozwinięte i samodzielnie pobierające pokarm młode, które czasami powracają jeszcze do jej pyska (bezpiecznego schronienia).


Fot. Mariusz Król - Cyrtocara moorii

Pokarm:

Karmimy pokarmami w postaci mrożonek, można podawać również serce wołowe. Dietę urozmaicamy pokarmami przygotowanymi specjalnie dla Malawi oraz innymi pokarmami suchymi.

Charakterystyka ogólna:

Bardzo ładne pyszczaki o ciekawym wyglądzie przypominającym nieco delfina z dużymi różowymi ustami. Są rybami w miarę łagodnymi i nadają się do wielogatunkowego akwarium z biotopem Malawi, choć samce przejawiają agresję wobec siebie. Jak wszystkie pyszczaki hodujemy w haremach gdzie na jednego samca przypada kilka samic. W przypadku posiadania bardzo dużego zbiornika i kilku samców, najładniej wybarwiony będzie dominujący samiec. Ciało ryby jest koloru niebieskiego.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!