Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


Fot. Mariusz Król - Metriaclima callainos

Rodzina:

Pielęgnicowate Cichlidae - pyszczak

Pochodzenie:

Jezioro Malawi (Afryka), litoral skalisty.


Fot. Mariusz Król - Metriaclima callainos

Wielkość:

Dorastają do 12 cm długości ciała.

Dymorfizm płciowy:

Dymorfizm u tego gatunku jest wyraźnie zaznaczony. Samice są mniejsze od samców, a ich kolor ubarwienia wpada w lekki brąz. Samce są żywo ubarwione, posiadają na płetwie odbytowej atrapy jajowe.


Fot. Mariusz Król - Metriaclima callainos

Akwarium:

Jak wszystkie pyszczaki z jeziora Malawi jest rybą terytorialną. Wymaga zbiornika minimum 1200 cm długości. Żyje w naturze wśród skał i dlatego też należy zapewnić im dużo kryjówek np. z wapieni i piaskowców. Woda powinna być raczej twarda, mieć temperaturę od 24 do 28 stopni Celsjusza i pH od 7,5 do 8.

Rozmnażanie:

Jak w przypadku wszystkich pyszczaków z jeziora Malawi samica składa ikrę, którą zapładnia samiec. Następnie samica nabiera ją do pyszczka i inkubuje przez okres około 4 tygodni. Po tym czasie wypluwa ona w pełni rozwinięte i samodzielnie pobierające pokarm młode, które czasami powracają jeszcze do jej pyska (bezpiecznego schronienia).


Fot. Mariusz Król - Metriaclima callainos

Pokarm:

Karmimy pokarmami głównie pochodzenia roślinnego takimi jak np. sałata. Z pokarmów gotowych te dedykowane dla Malawi oraz Spirulina. Czasami urozmaicamy dietę mrożoną artemią i wystrzegamy się takich pokarmów jak serca wołowe.


Fot. Mariusz Król - Metriaclima callainos

Charakterystyka ogólna:

Bardzo ładne pyszczaki w kolorze kobaltowym od którego pochodzi ich polska nazwa. Niegdyś zaliczane do rodzaju Maylandia zostały przeklasyfikowane na rodzaj Metriaclima.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!