Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


Fot. Mariusz Król - Pundamilia nyererei

Rodzina:

Pielęgnicowate Cichlidae

Pochodzenie:

Afryka - jezioro Wiktoria.

Wielkość:

Osiągają średnio około 9 cm długości ciała, choć zdarzają się samce 12 cm długości ciała.


Fot. Mariusz Król - Pundamilia nyererei

Dymorfizm płciowy:

Różnice w dymorfizmie zależą m.in. od rejonu z którego pochodzi ryba. Zdarza się, że samce mają na głównie zabarwienie w kolorze pomarańczowym, podobnie na grzbiecie. Kolor ten jest widoczny dopiero po osiągnięciu przez rybę około 5 cm długości ciała, gdy zaczyna się wybarwiać. Samice są z reguły w kolorze szarym, szaro-brązowym z lekko zabarwioną płetwą grzbietową.

Rozmnażanie:

Samica inkubuje ikrę w pysku przez około 3 tygodnie. Zapłodnienie ikry następuje poza jej pyskiem na wybranym przez ryby terytorium. Po okresie inkubacji młode pobierają drobny pokarm i są w pełni zdolne do samodzielnego życia. Młode przy dobrym pokarmie i obfitym karmieniu bardzo szybko rosną.

Akwarium:

Wymagają raczej dużego zbiornika od około 150 cm długości wzwyż. Są rybami terytorialnymi. Woda powinna mieć parametry pH od 8 do 8,4 (przy rozrodzie wskazane jest niższe nawet 7,6), twardość od 9 do 12 i temperaturę od 23°C do 28°C.

Pokarm:

Jako pokarm podajemy im różnego rodzaju mrożonki oraz żywe larwy. Dietę urozmaicamy pokarmami suchymi jak różne płatki i granulki.

Charakterystyka ogólna:

Zalecane jest trzymanie w większych grupach przy czym na jednego samca powinno przypadać kilka samic. Najlepiej również aby z tego gatunku w zbiorniku znajdował się tylko jeden samiec. Ryby mają dość dużą głowę w porównaniu do reszty ciała i duże oczy.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!