Prasa


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Okładka MA

W najnowszym numerze Magazynu Akwarium:

Czego można życzyć Akwaryście na Wielkanoc?

Pewnie tych samych rzeczy, co innym pasjonatom innych rzeczy. Jest oczywiste, że spędzi swój wolny czas przed szybą swojego zbiornika, przynajmniej część tego świątecznego czasu...

Poza tym Akwarysta lubi dobrze zjeść i porządnie odpocząć. Jeśli przyjdzie wiosna (a tego jeszcze nie wiem, pisząc ten artykuł) Akwarysta może wypuścić się nad jakiś stawik i poszukać rybek, skorupiaczków czy roślinek. Może też znajdzie ciekawy korzeń na spacerze, który przywlecze do domu i będzie potem gotował w jakimś starym garnku. Może też wygrzebać ze ściółki leśnej szyszeczki olchy albo stare liście. Wszystko się przyda.

Składam więc Akwarystom życzenia udanych spacerów z rodziną, a także tych samotnych wycieczek, które najlepiej służą zbieractwu akwarystycznemu i przemyśliwaniu różnych koncepcji przemeblowań w zbiornikach. Bo przyjdzie wiosna, a z nią zmiana, która także stymuluje potrzebę odnowy w lokalach naszych wodnych zwierząt.

Hania Stepnowska, wydawca, p.o. redaktora naczelnego

Spis treści:

10 Lilianna Skublicka - Systematyka ryb bez „ryb"
Systematyka... Długa kolumna długich nazw klasyfikujących organizmy... Nudne! A jednak nie zniechęcajmy się do systematyki. Czytajmy ją jak ciekawą historię opisującą miejsce w przyrodzie naszych podopiecznych pływających w akwariach.

20 Michał Marcinkiewicz - Różne sposoby odłowu dyskowców stosowane przez rybaków w Amazonii
Pierwsze opisy odłowu ryb z rodzaju Symphysodon na potrzeby rynku akwarystycznego pochodzą z lat 70. ubiegłego wieku. Jednym z pionierów opisujących to zagadnienie był dr Herbert Richard Axelrod.

30 Paweł Czapczyk - Muszlowce dla początkujących
Profesor Władysław Tatarkiewicz o każdym filozofie pisał tak, jakby był jego ulubionym. Dlatego jego wielokrotnie wznawiana Historia filozofii w trzech tomach jest tak zajmująca. Prawdziwy akwarysta, którego pasja sięga dzieciństwa, w młodości rośnie i się rozwija, a z wiekiem krzepnie i wcale nie maleje, ma podobnie: uzmysławia sobie, że ryby, o których przed jakimś forum snuje akurat opowieść – kocha szczególnie.

42 Hubert Zientek - Gambuzja pospolita (Gambusia affinis) - ekspansywna piękniczkowata
Gambuzja pospolita, zwana po angielsku Western Mosquitofish, należy do rodziny piękniczkowatych (Poeciliidae). Jak można zorientować się po zdjęciach, ryba ta nie grzeszy kolorami. Owszem, nie jest atrakcyjnie ubarwiona, ale dla koneserów taksonów jajożyworodnych ma swoją niezaprzeczalną wartość.

48 Marcin Różewicz - Praca hodowlana u ryb, czyli jak wyhodować nowe odmiany barwne
Obecnie w sklepach zoologicznych dostępny jest szeroki asortyment gatunków ryb akwariowych. Wiele z nich jest od dawna hodowanych w akwariach, jednak często możemy zaobserwować wzmożone zainteresowanie gatunkiem, który poniekąd został zapomniany. Takie zjawisko obserwujemy szczególnie, gdy powstanie nowa odmiana barwna i jest ona rzadka, trudno dostępna.

Stałe rubryki:

08 Aktualności
56 Historie akwarystyczne
58 Listy do Redakcji
68 Produkty na rynku
74 Zapowiedzi

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!