Prasa


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Czerwcowa okładka MA

W najnowszym numerze Magazynu Akwarium:

ABC AKWARYSTYKI – Technika w akwarium

Zgodnie z daną w ubiegłym numerze MA obietnicą, na życzenie Czytelników powołujemy do życia nowy dział – ABC AKWARYSTYKI – skierowany głównie do początkujących hobbystów, ale nie tylko. Na początek opisujemy podstawowe urządzenia techniczne, jakich nie powinno zabraknąć w żadnym zbiorniku oraz podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru.

Joanna i Paweł Zarzyńscy
„Wielka czwórka”, czyli ryby żyworodne dla początkujących i nie tylko! Cz. 2

Kontynuując temat rozpoczęty przed miesiącem, prezentujemy kolejne gatunki najpopularniejszych w akwarystyce ryb żyworodnych. Po gupikach i mieczykach przyszła kolej na platki i molinezje. Wbrew pozorom, te tak dobrze poznane przecież ryby kryją w sobie jeszcze niejedną tajemnicę!

Redakcja MA
MA po raz 150., czyli numer ze wspomnieniami w tle…

Jako że bieżący numer jest jubileuszowym, 150. wydaniem Magazynu Akwarium pozwoliliśmy sobie na odrobinę wspomnień. Poprosiliśmy trzy osoby związane z czasopismem na różnych etapach jego istnienia o krótkie wypowiedzi i przemyślenia, z których układa się spora część już niemal 14-letniej historii tego periodyku.

Wojciech Sierakowski
Pseudotropheus crabro – „kameleon” z jeziora Malawi

Wszystkie pyszczaki z jeziora Malawi osobom postronnym wydają się niemal „takie same”. A jednak w obrębie tej przebogatej w gatunki grupy ryb występuje cała gama odmiennych zachowań i przystosowań. Zapraszamy na spotkanie z jednym z najbardziej niezwykłych jej przedstawicieli – popularnym „szerszeniem”, czyli Pseudotropheus crabro, którego unikalne umiejętności stanowią doskonały przykład zawiłych układów panujących w wodach tego wielkiego, afrykańskiego jeziora.

Mariusz Pożoga
Rośliny w żelu – bezpieczne i wygodne

Sprzedawane w plastikowych kubeczkach rośliny uzyskane z kultur in vitro posadzone w przejrzystym żelu od dawna goszczą na sklepowych półkach. Wielu akwarystów podchodzi jednak do takich „roślin na sucho” z rezerwą, a nawet nieufnością. Niepotrzebnie, gdyż pod wieloma względami przewyższają one tradycyjnie oferowane rośliny z upraw emersyjnych. Trzeba tylko wiedzieć, jak prawidłowo postępować z nimi w akwarium.

 

Przemysław Leśniak, Michał Pluta
Rodzina Eriocaulaceae czyli „toniny” i „eriocaulony” w akwarium cz. 2

Kontynuujemy temat sprzed miesiąca. W poprzednim numerze MA przedstawione zostały rośliny z rodziny Eriocaulaceae należące do rodzaju Eriocaulon. Teraz pora na ich kuzynki nazywane potocznie „toninami”, czyli gatunki z rodzajów Syngonanthus oraz Tonina.

Jakub Gałka
Rośliny w akrylu cz. 2

W poprzedniej części fotorelacji opublikowanej w 148 numerze MA (marzec) omówione zostały techniczne aspekty konstrukcji akwarium naturalnego o pojemności 3000 l. Kontynuując cykl, przedstawiamy wyposażenie techniczne, które w nim zastosowano, oraz proces powstawania kompozycji („hardscape’u).

Łukasz Kur, Paweł Zarzyński
Życie „pod pantoflem” (a raczej – pod płetwą)

Czy samiec kilkakrotnie mniejszy od samicy może być szczęśliwy i jakoś ułożyć sobie życie? Owszem, a najlepszym dowodem na to jest piękna morska ryba z gatunku Premnas biaculeatus, będącą bliską kuzynką legendarnego „Nemo”, czyli amfipriona okoniowego. „Pan Premnas” jest nawet czterokrotnie mniejszy od „Pani Premnasowej”, ale nic sobie z tego nie robi. Co więcej, gdy zbliża się niebezpieczeństwo, skwapliwie i bez skrępowania kryje się pod płetwą piersiową swojej bojowo nastwionej małżonki…

Stałe rubryki:

Aktualności – w obiektywie Kocana

Ciekawostki

Encyklopedia MA

Ambitny sklep

Listy do Redakcji

Produkty na rynku

Zapowiedzi

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!