Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


fot. Mariusz Król - Scatophagus argus

Rodzina:

Należy do rodziny Argusowatych Scatophagidae.


fot. Mariusz Król - Scatophagus argus

Pochodzenie:

Ryba spotykana jest w słonawych wodach Pacyfiku oraz Indii (dorosłe osobniki). Młode można spotkać w pobliskich wodach słodkich.

Wielkość:

Dorastają nawet do 30 cm długości, choć w akwariach są jednak znacznie mniejsze.

Dymorfizm płciowy:

Płeć ryb jest niestety niemożliwa do rozróżnienia.

Akwarium:

Ryby te potrzebują dość dużego zbiornika minimum 120 cm długości z wodą słonawą. Woda powinna być raczej twarda, bardzo dobrze natleniona i filtrowana o temperaturze od 22°C do 28°C. Młode osobniki z powodzeniem hodujemy w słodkiej wodzie, a dopiero z wiekiem należy zasolić zbiornik. Jako podłoża w zbiorniku używamy żwiru koralowego. Akwarium gęsto obsadzamy roślinnością, która jest dość odporna na słonawą wodę.

Rozmnażanie:

Nie udało się rozmnożyć gatunku w akwarium.

Pokarm:

Gatunek ten pobiera praktycznie wszystkie pokarmy, choć powinniśmy karmić ryby głównie pokarmami roślinnymi. Dietę urozmaicamy pokarmem żywym i różnymi mrożonkami.

Charakterystyka ogólna:

Ryby te są zdecydowanie ciekawiej ubarwione w młodym wieku. Dobrze karmione i w sprzyjających warunkach bardzo szybko rosną, dlatego też nie warto kupować niewielkich ryb do zbyt małego akwarium. Dorosłe osobniki wymagają warunków podobnych do akwarium morskiego. Ryby dość chętnie zajadają się posadzonymi w akwarium roślinami. W sklepach czasami można spotkać odmianę czerwoną tego gatunku.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!