Koralowce SPS


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


Fot. Mariusz Król - Seriatopora caliendrum

W naturze spotkamy ją w takich miejscach jak: Indie, Kambodża, Iran, Sudan, Myanmar, Comores, Pakista, Mozambik, Mauritius, Mikronezja, Morze Koralowe, Morze Czerwone, Morze Południowo-chińskie, Ocean Indyjski, Papua Nowa Gwinea, Singapur, Sri Lanka, Szeszele, Tajwan, Tajlandia, Wyspy Marschalla, Wyspy Salomona, Nowa Kaledonia, czy Australia.

Należy do koralowców twardych SPS i rośnie średnio do około 20 cm wielkości. 


Fot. Mariusz Król - Seriatopora caliendrum

Wymaga stabilnych parametrów w akwarium i temperatury wody od 24°C do 27°C. Dodatkowo należy zadbać o silne oświetlenie i mocną cyrkulację w miejscu, gdzie planujemy go przytwierdzić. Przy dobrym oświetleniu i prawidłowych parametrach wody można zaobserwować szybki przyrost koralowca. W momencie posiadania wysokich parametrów fosforanów i azotanów koralowce mogą zmieniać kolor na brązowy. Ciężko jest im później powrócić do swojej kolorystyki, dlatego SPS-y nie nadają się do niedojrzałych zbiorników, ani zbiorników z wahającymi się parametrami.

Odżywiają się dzięki światłu za pomocą symbiotycznych glonów (zooksanteli). Dokarmiamy drobnymi mrożonkami jak plankton, czy ikra homara, ale również pokarmami w płynie i pokarmami suchymi dedykowanymi do karmienia koralowców twardych.

Szczepki tworzymy poprzez odcięcie fragmentu koralowca i przytwierdzenie go do podstawki za pomocą odpowiedniego kleju.

Koralowiec można z powodzeniem hodować już w akwariach od około 100 litrów pojemności i jak na SPS nie jest trudny w hodowli.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!