Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Rodzina:

Karpiowate Cyprinidae

Pochodzenie:

Azja Południowo - Wschodnia, rzeki i strumienie dorzecza Mekongu.

Wielkość:

do 15 cm długości.

Dymorfizm płciowy:

Samice są pełniejsze w partii brzusznej w porównaniu do samców.

Akwarium:

Minimum 80 cm długości. Miejscami gęsto obsadzone roślinnością, pośrodku pozostawiona wolna przestrzeń do pływania. Dekoracje w postaci kamieni i korzeni tworzących kryjówki, podłoże z piasku lub drobnego żwirku. Najbardziej właściwy jest rozdzielający przestrzeń wystrój akwarium z korzeni pełnych jam i zakamarków oraz gęstych kęp roślinności. Woda o temperaturze 22-26 C, pH 6,5-7,5, miękka do średnio twardej. Ryby nie tolerują zbyt dużej zawartości związków azotowych (azotynów) w wodzie, dlatego wskazana jest częsta jej podmiana.

Rozmnażanie:

Możliwy do rozmnożenia w akwarium jednak zdarza się to stosunkowo rzadko. Kluczem do sukcesu wydaje się być bardzo duże i odpowiednio urządzone akwarium.

Pokarm:

Wszystkożerna - larwy komarów, artemia, oczlik, glony (grubowarg je zwalcza), wszelkie pokarmy sztuczne, jako dodatek pokarmy pochodzenia roślinnego.

Charakterystyka ogólna:

Ruchliwy i żywotny. Bywa napastliwy w stosunku do współmieszkańców akwarium, ale w mniejszym stopniu niż jego bliski krewniak Epalzeorhynchos bicolor (Grubowarg dwubarwny). Przejawia znaczną agresję wewnątrz gatunkową. Najsilniejszy osobnik dąży do zdominowania pozostałych, nieustannie się z nimi ącierając, jeśli pojawią się w zasięgu wzroku. Hodowla większej grupy tych ryb jest możliwa tylko w dużym akwarium z zaaranżowanymi licznymi kryjówkami. Ciało wydłużone o torpedowatym kształcie, koloru zielonkawooliwkowego, wszystkie płetwy koloru czerwonego (co odróżnia E. Frenatum od E. Bicolor którego tylko płetwa ogonowa jest czerwona). W okolicy pyszczka dwie pary w±sików. U nasady płetwy ogonowej ciemna plama.

Źródła:

Magazyn Akwarium

Atlas Ryb Akwariowych - Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt.

Autor: Marcin Łuczak.

Od siebie chciałbym dodać iż Grubowarg zielony jest niczym innym, jak dosyć pospolitym w naszych sklepach Labeo. Ta nazwa przyjęła się na polskim rynku i jest uznawana za poprawną.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!