Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


fot. Stanisław Gajaszek (FB autora) - Metriaclima zebra Gold Kawanga Marmalade Cat samiec

Rodzina:

Pielęgnicowate Cichlidae - pyszczak.

Pochodzenie:

Jezioro Malawi (Afryka), gdzie spotkamy ten gatunek głównie w okolicach litoralu skalnego.


fot. Stanisław Gajaszek (FB autora) - Metriaclima zebra Gold Kawanga Marmalade Cat samiec

Wielkość:

Dorastają średnio do około 10 cm długości, choć zdarzają się osobniki nawet blisko 14 cm długości ciała.

Dymorfizm płciowy:

Samce są większe od samic i posiadają wyraźnie zaznaczone atrapy jajowe. Samice tej odmiany barwnej są też nieco mniej intensywnie ubarwione.


fot. Stanisław Gajaszek (FB autora) - Metriaclima zebra Gold Kawanga Marmalade Cat samica

Akwarium:

Podobnie do innych pyszczaków z jeziora Malawi, jest rybą terytorialną. Warto wiec zadbać o to, aby akwarium miało jak największą powierzchnię dna. W akwarium umieszczamy różnego rodzaju kamienie, z których tworzymy liczne kryjówki. Dla niewielkiej ilości ryb powinien wystarczyć zbiornik około 100 cm długości. Oczywiście chcąc połączyć je z innymi gatunkami staramy się zapewnić jak najlepsze warunki i przede wszystkim większe akwarium. Woda powinna być raczej twarda, mieć temperaturę od 24 do 28 stopni Celsjusza i pH od 7,5 do 8,5.

Rozmnażanie:

Jak w przypadku wszystkich pyszczaków z jeziora Malawi samica składa ikrę, którą zapładnia samiec. Następnie samica nabiera ją do pyszczka i inkubuje przez okres około 4 tygodni. Po tym czasie wypluwa ona w pełni rozwinięte i samodzielnie pobierające pokarm młode, które czasami powracają jeszcze do jej pyska (bezpiecznego schronienia).


fot. Stanisław Gajaszek (FB autora) - Metriaclima zebra Gold Kawanga Marmalade Cat samiec

Pokarm:

Odżywia się głównie pokarmami roślinnymi, natomiast raz na jakiś czas warto urozmaicić dietę mrożonkami. Szczególnie polecane będą wszelkie pokarmy, które będą zawierały spirulinę.

Charakterystyka ogólna:

Ryby te uchodzą za dość "łagodne" pyszczaki. W odpowiednio dużym zbiorniku można śmiało połączyć je z innymi mniej agresywnymi gatunkami. Szczególnie interesujący jest okres, kiedy przystępują do tarła, ponieważ bywa ono spektakularne. Okres inkubacji zwłaszcza dla początkujących akwarystów jest olbrzymim wyczekiwaniem na młode. Pyszczaki z jeziora Malawi zyskały popularność głównie dzięki swojemu interesującemu zachowaniu i pięknemu ubarwieniu.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!