Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


fot. Ronald Marcos (author FB) - Nandopsis tetracanthus 

Rodzina:

Ryba ta należy do rodziny Pielęgnicowatych Cichlidae.

Pochodzenie:

W naturze można spotkać ją na Kubie.


fot. Ronald Marcos (author FB) - Nandopsis tetracanthus 

Wielkość:

Dorastają nawet do 20 cm długości ciała.

Dymorfizm płciowy:

Płetwy grzbietowa i odbyta u samców nieco wydłużone. Samice posiadają nieco bardziej stonowane ubarwienie, oraz coś jakby lekki garb u dorosłych osobników. Samce niewiele większe od samic.

Akwarium:

Ze względu na wielkość i temperament ryb, dla dorosłej pary należy przygotować zbiornik minimum 100 cm długości, choć sugerowane jest oczywiście większe. Jako dekoracji używamy różnego rodzaju otoczaków i innych kamieni, które nie mają ostrych krawędzi. Woda powinna być średnio-twarda do twardej o temperaturze 24°C - 30°C, pH 7,0 - 8,0 i dobrze filtrowana.

Rozmnażanie:

Samica składa ikrę, która jest następnie zapładniana przez samca. Po kilku dniach występuję wylęg larw, a następnie po kolejnych kilku dniach młode rozpoczynają samodzielne pływanie i żerowanie. Jak wszystkie pielęgnice rodzice opiekują się ikrą oraz potomstwem i w tym okresie są znacznie bardziej agresywne.

Pokarm:

Ryby karmimy wszelkiego rodzaju pokarmami mrożonymi i suchymi. Chętnie zjadają wszelkie pokarmy zwierzęce, także żywe. Podstawowym składnikiem ich diety są owady, bezkręgowce i niewielkie ryby.

Charakterystyka ogólna:

Opisywany gatunek jest jedną z rzadszych pielęgnic w akwariach. Rosną duże, dlatego jeśli chcemy łączyć je z innymi rybami, to należy zakupić odpowiednio większe akwarium do hodowli. Mają raczej dość agresywny temperament, dlatego inni współmieszkańcy muszą być odpowiedniej wielkości i o podobnym zachowaniu, aby móc się bronić przed ewentualnymi atakami. Polecane będzie jednak akwarium jednogatunkowe. Ryby jak wszystkie pielęgnicowate dostarczają możliwości wielu ciekawych obserwacji, zwłaszcza w trakcie rozrodu.

 

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!