Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Rodzina:

Pielęgnicowate Cichlidae

Pochodzenie:

Ameryka Południowa, a konkretniej dorzecze rzeki Esmeraldas w Ekwadorze i dorzecze rzeki Tumbes w Peru.

Wielkość:

Osiągają średnio około 20 cm długości ciała.

Dymorfizm płciowy:

Samice są mniejsze od samców i słabiej od nich ubarwione. Płetwy grzbietowa i odbytowa samca są ostro zakończone, podczas gdy u samic są okrągłe. U dorosłych samców na głowie pojawia się guz tłuszczowy.

Rozmnażanie:

Ikra w ilości około 300 do 400 ziarenek składana jest na płaskich elementach (kamienie, doniczki ceramiczne). Po około 4 dniach wylęgają się młode, które zaczynają pływać po około tygodniu od wylęgu, czasami później. Rodzice opiekują się ikrą i swoim potomstwem.

Akwarium:

Sugerowany zbiornik do hodowli tego gatunku powinien mieć ponad 100 cm długości, sugerowane 150 cm długości z systematycznie podmienianą wodą o temperaturze od 22°C do 26°C i pH pomiędzy 6,5 a 8. W akwarium możemy umieścić korzenie w formie dekoracji, powinien znajdować się w nim drobny żwir i płaskie kamienie. Dodatkowo warto zadbać o dość gęstą obsadę roślinną, gdyż ryby znajdują pod nimi schronienie i lubią rozproszone światło. 

Pokarm:

Jest rybą która pobiera zarówno pokarmy mrożone, jak i suche. Dodatkowo można podawać skrobane serce wołowe, czy płatki owsiane.

Charakterystyka ogólna:

Ryby mają bardzo ciekawe ubarwienie, które zmienia się wraz z wiekiem. Lubią przekopywać dno w poszukiwaniu pokarmu, dlatego wszelkie rośliny należy dobrze zabezpieczyć przed wykopaniem. Mimo swoich dość dużych rozmiarów nie należą do agresorów i są dość spokojne.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!