Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


Fot. Mariusz Król - Phractocephalus Hemioliopterus

Rodzina:

Mandiowate Pimelodidae

Pochodzenie:

Rzeki Orinoko i Amazonka w Ameryce Południowej, Kolumbia, Gujana Wenezuela, Ekwador, Boliwia, Peru, Brazylia.

Wielkość:

Może przekraczać on nawet długość 1,5 metra i ważyć blisko 90 kilogramów. W akwarium jednak nie osiąga aż takich rozmiarów (karłowacieje).

Dymorfizm płciowy:

Nie istnieją żadne znane różnice pomiędzy samcem, a samicą.


Fot. Mariusz Król - Phractocephalus Hemioliopterus

Akwarium:

Ryby są często spotykane w sklepach akwarystycznych w niewielkich akwariach. Nie ukrywajmy że młodym rybom rzeczywiście może wystarczyć zbiornik o pojemności około 500 litrów, jednak tak naprawdę dorosły osobnik potrzebowałby akwarium ponad 10 000 litrów, więc warto zastanowić się, czy ryba na pewno powinna być trzymana w domu. Warto zadbać o raczej niewielkie oświetlenie, można dołożyć płaskie kamienie i preparowane korzenie. Sumy te często przekopują dno, dlatego należy zrezygnować ze żwirku np. na rzecz płaskich otoczaków. Żwir może uszkodzić delikatne skrzela podczas przesiewania. Niezbędna jest tutaj bardzo dobra filtracja. Temperatura wody od 21 do 26 stopnic Celsjusza, pH od 6 do 1,7 i twardość od 2 do 12.

Pokarm:

Ryby są drapieżnikami, które w naturze nie tylko polują, ale odżywiają się również owocami. Warto podawać im mięso małży, skorupiaków, czy żywe dżdżownice.

Charakterystyka ogólna:

Posiadają pięknie ubarwione ciało ciemne do połowy i białe od brzucha do połowy z czerwonym ogonem (dzięki któremu zawdzięczają swoją nazwę). Dobrze karmione szybko rosną, dlatego ciężko zapewnić im prawidłowe warunki w domowej hodowli. Jak na suma jest dość spokojny i pomimo swojej drapieżności może być trzymany z innymi rybami o podobnej wielkości i nie przejawia do nich agresji.

Nie polecałbym gatunku do trzymania w domowym zbiorniku pomimo jego charakterystycznego i pięknego wyglądu.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!