Opisy ryb morskich


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


Fot. Mariusz Król - Plotosus lineatus

W naturze zamieszkuje takie miejsca jak: Oman, Wietnam, Izrael, Mozambik, Kuwejt, Myanmar, Somalia, Hong Kong, Kambodża, Indie, Afryka Południowa, Australia, Chiny, Fiji, Afryka Zachodnia, Indonezja, Japonia, Kenia, Korea, Malezja, Mauritius, Madagaskar, Morze Andamańskie, Morze Czerwone, Mikronezja, Ocean Inyjski, Palau, Samoa, Sri Lanka, Tajlandia, Tajwan, Papua Nowa Gwinea, Tonga, Vanautau, Wyspy Cooka, Tajlandia, Szeszele, czy Filipiny.

Należy do rodziny Plotosowatych Plotosidae.

Zbiornik powinien posiadać bardzo dużą przestrzeń do pływania i sporą ilość kryjówek z żywej skały. Minimalna wielkość akwarium to około 1000 litrów. Parametry wody powinny być stabilne, a woda mieć temperaturę od 22°C do 28°C.

Ryby dorastają do 32 cm długości ciała. Karmimy je krylem, małymi rybami, mysis, pokarmami mrożonymi.


Fot. Mariusz Król - Plotosus lineatus

Jest jednym z niewielu przedstawicieli sumów, które żyją w słonej wodzie. Ryby są raczej stadne i dobrze jest trzymać kilka sztuk.

UWAGA! Gatunek jest niebezpieczny dla człowieka! Należy zachować szczególną ostrożność podczas kontaktu ze zwierzęciem, ponieważ sumiki koralowe są trujące. Posiadają one na swoich płetwach piersiowych i grzbietowych haczykowate kolce, w których znajduje się trująca substancja. Po ukłuciu najlepiej udać się jak najszybciej do szpitala, miejsce ukłucia zanurzyć w ciepłej wodzie, lub użyć suszarki w celu rozgrzania go.

Ryba nie nadaje się dla początkujących akwarystów morskich.

UWAGA: Ryba została uznana za gatunek inwazyjny, a co za tym idzie zakazano jej kupna oraz sprzedaży.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!