Ślimaki nagoskrzelne


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


fot. Mariusz Król - Chelidonura varians

Opisywany gatunek ślimaka nagoskrzelnego w środowisku naturalnym można spotkać m.in. w takich miejscach jak: Indo-Pacydik, Papua Nowa Gwinea, Filipiny, Australia, czy Fiji. Można go spotkać na głębokości do około 30 metrów oraz płytkich wodach z piaszczystym i mulistym dnem.


fot. Mariusz Król - Chelidonura varians

Jest niewielkim zwierzęciem, które dorasta do około 7 cm wielkości, choć na ogół osobniki nie przekraczają 4 cm długości ciała.  Należy do rodziny ślimaków Aglajidae. Ze względu na małe rozmiary można je hodować już w niewielkich zbiornikach od około 30 litrów pojemności.


fot. Mariusz Król - Chelidonura varians

Posiadają ciekawie ubarwione czarne ciało z niebieskimi, neonowymi pasami. Tylna część ich ciała wygląda tak, jakby ślimak posiadał dwa ogony przy czym lewy jest dłuższy od prawego.

Są stenofagami, czyli zwierzętami będącymi specjalistami pokarmowymi. W tym wypadku odżywiają się one jedynie płazińcami, dzięki czemu są pożądane w akwariach zmagających się z ich plagą. Niestety po ich zjedzeniu należy znaleźć im inny zbiornik z wirkami, ponieważ nie przyjmują innego pokarmu. Dzięki preferencjom pokarmowym bywają nazywane po prostu ślimakami na wirki.

Zwierzęta te są bardzo delikatne i należy zachować szczególną ostrożność już podczas procesu aklimatyzacji. Są bardzo wrażliwe na wszelkiego rodzaju wahania parametrów, azotany oraz miedź w wodzie.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!