Rodzina:
Pielęgnicowate Cichlidae
Pochodzenie:
Pochodzenie: Ameryka Środkowa - Honduras, Nikaragua, Kostaryka; wody płytkie, stojące, porośnięte roślinnością - rzeki, kanały, jeziora.
Wielkość:
do 15 cm długości, samice mniejsze.
Dymorfizm płciowy:
Samice są nieco mniejsze od samców.
Akwarium:
Minimum 80 cm długości. Liczne dekoracje skalne z płaskich kamieni i korzeni tworzących kryjówki. Miejscami posadzone rośliny o dużych długich liściach rosnących w kępach (np. zwartka aponogetonolistna albo nurzaniec). Ich korzenie powinny być dobrze zabezpieczone, gdyż w okresie rozrodczym mogą zostać rozkopane. Podłoże żwirowe. Woda miękka do twardej o temperaturze 26-30C i pH 6,5-7,5.
Rozmnażanie:
Samica składa od 300 do 500 ziaren ikry na pionowych płaskich powierzchniach. Po około trzech dniach wylęgają się larwy. Są one przenoszone do wcześniej wykopanych dołków w podłożu. Proces taki jest ponawiany wielokrotnie w celu ochrony larw przed drapieżnikami. Przez kilka pierwszych dni pływający narybek karmiony jest przez rodziców śluzem skórnym podobnie jak to ma miejsce w przypadku paletek. Narybek bardzo szybko rośnie jeśli zapewni się czystą wodę i często podaje pokarm (początkowo najlepiej larwy artemii).
Pokarm:
Ryba wszystkożerna, wszelkie pokarmy mrożone pochodzenia zwierzęcego i sztuczne w postaci płatków i pałeczek.
Charakterystyka ogólna:
Poza okresem rozrodu łagodna i pokojowo usposobiona. Najchętniej przebywa w dolnej strefie akwarium. Najlepiej hodować w parach. Samica powinna mieć swobodny dostęp do kryjówek, gdyż samiec czasem napastuje niedojrzałą do tarła samice. Ciało proporcjonalnie zbudowane koloru srebrzystoszarego, miejscami (szczególnie na płetwach) żółto i zielono połyskujące. Na bokach ciała pionowe czarne pasy, które w zależności od kondycji rozrodczej ryby są mniej lub bardziej widoczne.
Źródła:
Magazyn Akwarium
Atlas Ryb Akwariowych - Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt.