Opisy ryb morskich


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


Fot. Mariusz Król - Zebrasoma scopas

W naturze zamieszkuje takie miejsca jak: Ocean Indyjski, Pacyfik, Sri Lanka, Fiji, Afryka Południowa, Australia, Bali, Filipiny, Wyspy Ryukyu, Wyspy Tuamoto, Tajlandia, Tajwan, Szeszele, Sumatra, Tonga, Vanatau, Wyspy Bożego Narodzenia, Malezja, Malediwy, Madagaskar, Mauritius, Papua, Niue, Papua Nowa Gwinea, Polinezja Francuska, Samowa, Wyspy Cooka, czy Wyspy Marschalla.

Jest więc dość rozpowszechnionym gatunkiem należącym do rodziny Pokolcowatych Acanthuridae i niestety jak każdy pokolec wrażliwym na choroby, podatna zwłaszcza na infekcje skórne.

Ryby są raczej łatwe w utrzymaniu i nie ma większych problemów z ich aklimatyzacją, ale mimo wszystko parametry wody w posiadanym zbiorniku powinny być stabilne. Nadaje się do akwarium rafowego, ponieważ nie podgryza ona koralowców.

Gatunek ten jest chętnie kupowany ze względu na zdolność zjadania niepożądanych gatunków glonów. Karmimy mrożonkami, ale także pokarmami suchymi. Oprócz tego dietę można urozmaicać np. parzonymi liśćmi sałaty, mleczu, czy bananem.

Zebrasoma scopas jest spokojną rybą, która może przejawiać agresję w stosunku do innych przedstawicieli rodziny Pokolcowatych. Agresja ta spowodowana jest terytorializmem. Dorastają nawet do 20 cm długości ciała i pomimo tego, że można trzymać je pojedynczo niestety zbiornik do ich hodowli powinien przekraczać minimum 500 litrów.

Ryby nie nadają się dla początkujących akwarystów morskich.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!