Opisy ryb morskich


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


Fot. Mariusz Król - Synchiropus sycorax

W naturze gatunek ten spotkamy przede wszystkim w okolicach Filipin.

Należy do rodziny Lirowatych Callionymidae. Ich angielska nazwa to Red Ruby Dragonet, co w tłumaczeniu oznaczałoby czerwonego, rubinowego smoka.


Fot. Mariusz Król - Synchiropus sycorax

Zwierzęta te dorastają do około 7 cm wielkości, choć na ogół są mniejsze i nie przekraczają 5 cm długości ciała. Dzięki rozmiarom oraz ich zachowaniu można z powodzeniem hodować je w zbiornikach już od około 80 litrów pojemności. Woda powinna mieć temperaturę od 22°C do 28°C oraz stabilne parametry. Warto zadbać o dużą ilość żywej skały i o to, aby zbiornik nie był świeży i miał dużo drobnego życia takiego jak kiełże, czy mysis. Drobne życie zapewnia wykarmienie ryb w przypadku gdy nie zostały one przyzwyczajone do pokarmów mrożonych.

Popularność wśród akwarystów zawdzięcza głównie dzięki pięknemu ubarwieniu. Na jego ciele możemy zaobserwować połączenie dwóch intensywnych kolorów żółtego i czerwonego. Ich sposób poruszania się często przypomina chodzenie na płetwach, choć czasami także pływają w toni wodnej. Samiec i samica w trakcie godów wykonują imponujący taniec. Początkowo bywają dość skryte, jednak z czasem stają się bardzo śmiałe i ciekawskie.

Ryby te są dość delikatne i wymagają powolnej aklimatyzacji. Warto również zapytać przed zakupem, czy pobierają one mrożonki, którymi karmimy je, zwłaszcza jeśli w zbiorniku jest niewielka ilość żywego pokarmu. Po odpowiedniej aklimatyzacji cieszą oko akwarystów i nie sprawiają one problemów.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!