Opisy ryb morskich


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


fot. Mariusz Król - Pseudanthias dispar

Pseudoanthias dispar w środowisku naturalnym spotykany jest w takich miejscach jak: Ocean Spokojny, Ocean Indyjski, Fiji, Tajwan, Japonia, Australia, Bali, Samoa, czy Filipiny. 

Jest rybą bardzo ciekawą i często hodowaną w domowych rafach koralowych. Należy do rodziny Strzępielowatych Serranidae. Z angielskiego bywają one nazywane Peach Anthias, co tłumacząc oznacza Anthiasa brzoskiniowego.

Akwaryści morscy często hodują go ze względu na piękne ubarwienie z zaczerwienionymi płetwami. Samice są bardziej brzoskwiniowe, a ubarwienie samców wpada w kolor różowy. Dodatkowo od pyska przez oko przebiega widoczny kolorowy pas.


fot. Mariusz Król - Pseudanthias dispar

Dorastają do około 12 cm wielkości, choć często nie przekraczają 10 cm długości ciała.

Wymagają zbiornika o pojemności około 250 litrów, ale zalecane jest większe akwarium o pojemności 400 litrów. Warto zadbać o prawidłowe i stabilne parametry, a woda powinna mieć temperaturę od 22°C do 27°C.

Gatunek ten jest bardzo spokojny i należy do ryb żyjących w ławicach. Dlatego też zaleca się kupno minimum 4 osobników z czego wszystkie podczas zakupu powinny być samicami, lub w haremie 1 samiec i 3 samice.


fot. Mariusz Król - Pseudanthias dispar

Są rybami bardzo ruchliwymi, mało płochliwymi i spokojnymi, które wymagają przestrzeni do pływania.

Dymorfizm płciowy jest u nich zaznaczony i łatwo go rozpoznać po ubarwieniu osobników. Jednak tutaj również ryby te mogą nas zaskoczyć. Czasami samica może zmienić płeć i przeobrazić się w samca. Dzieje się tak na ogół wtedy, gdy samca nie ma w akwarium. Co ciekawe ryby rodzą się samicami, a gdy posiadany samiec zginie, jedna z samic prawdopodobnie szybko zmieni płeć.

Przyjmują one wszelkiego rodzaju podawane pokarmy suche i mrożone. Warto zadbać o systematyczne i częste karmienie, nawet kilka razy w ciągu danego dnia.

Warto wpuszczać je jednocześnie do akwarium, a czasami można pokusić się także o połączenie kilku gatunków z rodzaju Pseudanthias. Trzeba również mieć na uwadze, że ryby są dość delikatne i zwłaszcza początkowo mogą nie chcieć pobierać pokarmu, a także chorować.

Po aklimatyzacji ryby są proste w hodowli i nie sprawiają problemów.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!