fot. Mariusz Król - Pseudanthias dispar
Pseudoanthias dispar w środowisku naturalnym spotykany jest w takich miejscach jak: Ocean Spokojny, Ocean Indyjski, Fiji, Tajwan, Japonia, Australia, Bali, Samoa, czy Filipiny.
Jest rybą bardzo ciekawą i często hodowaną w domowych rafach koralowych. Należy do rodziny Strzępielowatych Serranidae. Z angielskiego bywają one nazywane Peach Anthias, co tłumacząc oznacza Anthiasa brzoskiniowego.
Akwaryści morscy często hodują go ze względu na piękne ubarwienie z zaczerwienionymi płetwami. Samice są bardziej brzoskwiniowe, a ubarwienie samców wpada w kolor różowy. Dodatkowo od pyska przez oko przebiega widoczny kolorowy pas.
fot. Mariusz Król - Pseudanthias dispar
Dorastają do około 12 cm wielkości, choć często nie przekraczają 10 cm długości ciała.
Wymagają zbiornika o pojemności około 250 litrów, ale zalecane jest większe akwarium o pojemności 400 litrów. Warto zadbać o prawidłowe i stabilne parametry, a woda powinna mieć temperaturę od 22°C do 27°C.
Gatunek ten jest bardzo spokojny i należy do ryb żyjących w ławicach. Dlatego też zaleca się kupno minimum 4 osobników z czego wszystkie podczas zakupu powinny być samicami, lub w haremie 1 samiec i 3 samice.
fot. Mariusz Król - Pseudanthias dispar
Są rybami bardzo ruchliwymi, mało płochliwymi i spokojnymi, które wymagają przestrzeni do pływania.
Dymorfizm płciowy jest u nich zaznaczony i łatwo go rozpoznać po ubarwieniu osobników. Jednak tutaj również ryby te mogą nas zaskoczyć. Czasami samica może zmienić płeć i przeobrazić się w samca. Dzieje się tak na ogół wtedy, gdy samca nie ma w akwarium. Co ciekawe ryby rodzą się samicami, a gdy posiadany samiec zginie, jedna z samic prawdopodobnie szybko zmieni płeć.
Przyjmują one wszelkiego rodzaju podawane pokarmy suche i mrożone. Warto zadbać o systematyczne i częste karmienie, nawet kilka razy w ciągu danego dnia.
Warto wpuszczać je jednocześnie do akwarium, a czasami można pokusić się także o połączenie kilku gatunków z rodzaju Pseudanthias. Trzeba również mieć na uwadze, że ryby są dość delikatne i zwłaszcza początkowo mogą nie chcieć pobierać pokarmu, a także chorować.
Po aklimatyzacji ryby są proste w hodowli i nie sprawiają problemów.