Opisy ryb morskich


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


Fot. Mariusz Król - Bodianus anthioides

W naturze gatunek ten spotkamy m.in. w takich miejscach jak: Australia, Mozambik, Kenia, Mauritius, Papua Nowa Gwinea, Japonia, Morze Czerwone, Bali, czy Fiji.

Zwierzęta te należą do rodziny Wargaczowatych Labridae. Tłumacząc angielską nazwę Lyretail pigfish na język polski można go nazwać wargaczem wieprzowym.

Akwarium do hodowli tego gatunku musi być duże o pojemności minimum 500 litrów, choć zalecane jest nawet dwa razy większe. Parametry wody powinny być stabilne, a jej temperatura wynosić od 22°C do 28°C. Należy zapewnić sporo wolnej przestrzeni do pływania.


Fot. Mariusz Król - Bodianus anthioides

Gatunek ten dorasta do około 20 cm wielkości, choć w naturze można spotkać nawet 25 centymetrowe okazy. Jest bardzo ciekawie ubarwiony. Do połowy ciało ryby można określić odcieniami kolorów brązowego, pomarańczowego i czerwonego. Druga połowa odcięta jakby po skosie jest jasna, wręcz biała z ciemniejszymi plamkami. Młode osobniki są nieco jaśniej ubarwione, a ich kolor zmienia się z wiekiem.

Młode osobniki potrafią czyścić inne ryby z pasożytów, podobnie jak Wargatek sanitarnik. Gdy podrośnie zajada się mięczakami, skorupiakami, jeżowcami, rozgwiazdami, a nawet innymi mniejszymi rybami. Należy pamiętać o jej upodobaniach pokarmowych i w akwarium wielogatunkowym postawić na inne duże ryby.

Karmimy wszelkiego rodzaju pokarmami mrożonymi.

Zwierzęta te nie są polecane dla początkujących akwarystów morskich. 

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!