Opisy ryb morskich


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


Fot. Mariusz Król - Gramma loreto

Gramma loreto to bardzo ładna i ciekawa ryba morska należąca do rodziny Grammatidae.

W środowisku naturalnym spotkamy ją w Oceanie Atlantyckim.

Swoją popularność w akwariach zawdzięcza pięknemu ubarwieniu, który można nazwać żółto-fioletowym. Od pyska do mniej więcej połowy ciała jest ona niebiesko-fioletowa, a następnie jej kolorystyka przechodzi do tylnej części ciała w kolor żółty, lub żółto-pomarańczowy. Na początku jej płetwy grzbietowej znajduje się fałszywe oko, którym jest ciemna plamka, a przez oko od pyska w kierunku płetwy grzbietowej przebiega ukośnie zwężający się ciemny pasek.

Jest stosunkowo niewielką rybą, która dorasta do około 8 cm wielkości.

W naturze spotkamy ją na głębokości do około 60 metrów, ale nie brakuje jej również na płyciznach.

Zbiornik do hodowli tego gatunku nie musi być duży i z powodzeniem wystarczy taki o pojemności około 120 litrów. W akwarium należy zapewnić jej stabilne parametry wody z temperaturą od około 23°C do 27°C. Bardzo lubi wszelkiego rodzaju kryjówki skalne, w których często spędza dużo czasu.

Niestety nie posiada ona wyraźnie zaznaczonego dymorfizmu płciowego, choć jeżeli uda się zakupić dobraną parę, to śmiało można trzymać je razem. Ryby tej samej płci niestety toczą ze sobą walki.

Początkujący akwaryści bardzo często mylą ten gatunek z Pictichromis paccagnellae, który wygląda bardzo podobnie, choć ma zdecydowanie inny temperament. 

Karmimy je wszelkiego rodzaju pokarmami suchymi i mrożonymi.

Po odpowiedniej aklimatyzacji nie sprawiają problemów i są proste w hodowli. Warto zaznaczyć, ze ryby te potrafią udawać martwe, co często dzieje się właśnie podczas aklimatyzowania do nowych warunków. Nie należy wtedy się wystraszyć i przełożyć rybę do zbiornika głównego uważając cały czas, aby nam nie wyskoczyła, gdyż gatunek ten bardzo często lubi skakać.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!