Opisy ryb morskich


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


Fot. Mariusz Król - Amblyeleotris yanoi

Gatunek ten w naturze występuje m.in. w takich miejscach jak: Indonezja, Raja Ampat, Sulawesi, Ocean Spokojny, czy Bali.

Amblyeleotris yanoi należy do rodziny Babkowatych Gobiidae. Dorasta do około 13 cm długości ciała i wymaga zbiornika o pojemności około 200 litrów z wodą o temperaturze od 23°C do 27°C.


Fot. Mariusz Król - Amblyeleotris yanoi

Na jasnym ciele tej babki znajdują się pomarańczowe pasy, a ogon ubarwiony jest niczym flaga i właśnie do flagi można go porównać.

Ryba ta w naturze żyje w symbiozie z krewetkami pistoletowymi z rodzaju Alpheus. Podobnie sytuacja wygląda w domowych zbiornikach. Bardzo często babki dobierają się z krewetką w pary i zachowują tak samo jak w środowisku naturalnym, a idealnym połączeniem jest jedna babka i para krewetek pistoletowych.


Fot. Mariusz Król - Amblyeleotris yanoi

Warto zadbać o powolną aklimatyzację, ponieważ zwierzęta te są wrażliwe na gwałtowną zmianę parametrów. W akwarium należy posiadać odpowiednią ilość piasku, który ryba przekopuje, a także wraz z krewetką tworzą sobie w nim norki do których się chowają. Krewetki mają słaby wzrok, a babka obserwuje otoczenie za siebie i skorupiaka. Gdy zbliża się niebezpieczeństwo chowają się w swoim "domku". Krewetka za to jest idealnym obrońcą. Jej prawy szczypiec jest większy i zamyka się bardzo szybko jednocześnie wyrzucając pęcherzyk powietrza z prędkością około 100 km/h czemu towarzyszy odgłos przypominający wystrzał z pistoletu (stąd też nazwa krewetki pistoletowej). Dodatkowo zwierzęta dzielą się pokarmem między sobą.

Przyjmuje wszelkiego rodzaju pokarmy suche, jak i mrożone.

Są to proste w hodowli ryby, które nadają się dla początkujących akwarystów morskich.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!