Saron inermis podobnie jak Saron marmoratus to bardzo ciekawa krewetka. Polska nazwa tego gatunku to krewetka marmurkowa w ubarwieniu kolorowym i należy ona do krewetek czyszczących.
fot. Mariusz Król - Saron inermis
Jeżeli chodzi o taksonomię, to tutaj są pewne nieścisłości. Ogólnie zaliczana jest ona do rodziny Thoridae, ale niektórzy uznają ją za zwierzę z rodziny Hippolytidae. Obie te rodziny to krewetki czyszczące nazywane również czasami broken back shrimp czyli w tłumaczeniu krewetki złamane.
Skorupiaki te w naturze spotkamy w takich miejscach jak Indonezja, Ocean Spokojny, czy Indopacyfik.
fot. Mariusz Król - Saron inermis
Zamieszkują rafy koralowe do głębokości około 12 metrów, jednak zdecydowanie częściej wybierają wszelkiego rodzaju laguny również wśród skał.
Krewetki te są bardzo ciekawe jeśli chodzi o wygląd. Osiągają około 5 cm wielkości. Mają jasne ciało w plamki z kontrastującymi fioletowymi nogami.
Zwierzęta te są bardzo proste w hodowli. W środowisku naturalnym przesiewają podłoże wyjadając wszystko co uznają za możliwe do spożycia jak plankton, padlinę, czy wszelkiego rodzaju resztki organiczne. W akwariach zyskały ogromną popularność, choć bywa że trudno je spotkać w handlu. Przyjmują wszelkie pokarmy zarówno suche jak i mrożone.
Moim zdaniem są to bardzo ciekawe zwierzęta nadające się także dla początkujących akwarystów morskich.