Jeżowce


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


Fot. Mariusz Król - Echinometra mathaei

Jeżowce z tego gatunku są bardzo ciekawymi zwierzętami, które w naturze spotkamy w Indo-Pacyfiku, okolicach Hawajów, Madagaskaru, Kenii, Somalii, Tanzanii, Seszeli, Malediwów, a także w Morzu Czerwonym.

Zwierzęta te wymagają zbiornika o pojemności około 120 litrów z temperaturą wody od 23°C do 28°C i stabilnymi parametrami.


Fot. Mariusz Król - Echinometra mathaei

Jak wszystkie jeżowce również Echinometra mathaei jest gatunkiem bardzo spokojnym, który idealnie sprawdzi się jako czyściciel skały oraz naturalny wróg glonów w akwarium. W naturze bardzo często można je spotkać na płyciznach, choć występują one także na dużych głębokościach nawet ponad 100 metrów.

Jeśli chodzi o jego wygląd, to ciało jest na ogół ciemne z bardzo ciekawymi kolcami, których kolor potrafi przechodzić od zielonego do fioletu. U podstawy każdego kolca można zaobserwować otaczający go pierścień. Razem z kolcami osiąga on około 10-12 cm wielkości.


Fot. Mariusz Król - Echinometra mathaei

UWAGA:

Należy pamiętać o tym, że jeżowców nie powinno wyciągać ponad taflę wody. W trakcie aklimatyzacji z jednego do drugiego zbiornika również należy wykonać ją tak, aby przełożyć zwierzę pod wodą.

Zarówno w środowisku naturalnym, jak i w akwarium są raczej schowane w ciągu dnia, a żerują nocą. Uwielbiają wszelkiego rodzaju kryjówki w skałach, gdzie spędzają większość czasu.

Zwierzęta te są ogólnie bardzo proste w hodowli i po aklimatyzacji nie sprawiają kłopotów nawet początkującym akwarystom morskim.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!