Ukwiały


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


fot. Tomasz Kotwa - Anemonia manjano

Opisywany gatunek występuje w naturze przede wszystkim w Australii oraz Indopacyfiku.

Należy do rodziny ukwiałów Actiniidae.


fot. Tomasz Kotwa - Anemonia manjano

Ogólnie ukwiały te uznawane są za plagę, podobnie jak Aiptasia, ponieważ potrafią się bardzo szybko mnożyć i parzyć inne zwierzęta znajdujące się w zbiorniku.

Zwierzęta te pojawiają się na ogół wraz ze skałą, lub przyniesioną szczepką. Tolerują wodę o temperaturze od 22°C do 27°C i nie są zbyt wymagające jeśli chodzi o pozostałe parametry.


fot. Tomasz Kotwa - Anemonia manjano

Rosną niewielkie i na przeważnie nie przekraczają około 5 cm średnicy. Ich kolorystyka to w głównej mierze odcienie brązu, fioletu i zieleni.

Jeżeli miejsce w którym zwierzę się znajduje mu nie odpowiada, potrafi je zmienić "spacerując" po naszym akwarium. Gdy zadomowią się w zbiorniku często żyją w grupach jeden obok drugiego. Niestety walka z ich populacją poprzez ich mechaniczne usuwanie często przynosi mizerny efekt. Należy zareagować jak najszybciej, gdy tylko zobaczymy pierwszy ukwiał, aby nie doprowadzić do jego rozprzestrzenienia się. Gdy niestety nie opanujemy plagi w fazie początkowej z pomocą mogą nam przyjść zwierzęta takie jak krewetki na aiptazję (które potrafią zjadać majano), czy ryby takie jak Chelmon rostratus, czy przedstawiciele rodzaju Chaetodon.

Gatunek zdecydowanie nie sprawia żadnego problemu w hodowli.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!