Ukwiały


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


Fot. Mariusz Król - Heteractis crispa

Heteractis crispa jest ukwiałem, który w naturze spotkamy w Morzu Czerwonym, na Malediwach, Indopacyfiku i Australii.

Co najważniejsze dla wielu akwarystów morskich jest on ukwiałem symbiotycznym, także może żyć w symbiozie z błazenkami, które robią sobie z niego naturalny dom i taplają się w jego mackach. Często również potrafią go dokarmiać, przynosząc pokarm.

Wymaga jak większość ukwiałów dość mocnego oświetlenia i średniej cyrkulacji. W momencie gdy coś mu nie pasuje może przemieszczać się po zbiorniku i parzyć koralowce. Gdy osadzi się w swoim wybranym miejscu te "spacery" raczej się nie zdarzają, lub bywają sporadyczne. Wymaga oczywiście dokarmiania najlepiej różnego rodzaju mrożonkami takimi jak krewetki, czy stynki. Jeżeli nasz osobnik spaceruje dość często warto zabezpieczyć wszystkie falowniki/pompy cyrkulacyjne. Zdarza się bowiem, że zwierzę potrafi wejść do środka i zostać posiekane przez wirnik.

Ukwiał ten jest bardzo wrażliwy na zmiany parametrów i powinien trafić do stabilnego zbiornika. Podczas aklimatyzacji również często zdarza się, że zwierzę trudno ją znosi. Z tego powodu aklimatyzujemy je bardzo powoli, najlepiej metodą kropelkową (dolewając wodę z akwarium do torebki z przywiezionym zwierzęciem po kropelce). Idealnie nadają się do tego wężyki kroplówkowe.

W stabilnym zbiorniku cieszy oko swoim pięknym, majestatycznym wyglądem.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!